Subskrybuj
Logo małeWyszukiwanie
banner

6 pytań w sprawie importu docelowego oraz jego refundacji

MedExpress Team

medexpress.pl

Opublikowano 9 października 2023 13:16

6 pytań w sprawie importu docelowego oraz jego refundacji - Obrazek nagłówka
Fot. Jacek Sielski
Jest komunikat ministra zdrowia w sprawie importu docelowego oraz jego refundacji.

W związku z powtarzającymi się zapytaniami w sprawie realizacji zapotrzebowań na import docelowy oraz refundacji indywidualnej wydanej dla pacjenta na lek sprowadzony z zagranicy, minister zdrowia przypomina:

  • Od 1 stycznia 2021 r. zapotrzebowania na sprowadzenie z zagranicy produktów leczniczych oraz środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego, dalej zwanych produktami, są wystawiane i rozpatrywane w formie elektronicznej w Systemie Obsługi Importu Docelowego (SOID). Szczegółowe informacje o systemie wraz z instrukcją dla użytkowników i filmami instruktażowymi dostępne są na stronie: Jak korzystać z SOID?
  • Zapotrzebowania w formie papierowej mogą być składane w przypadku braku dostępu do SOID wynikającego z awarii systemu lub działania siły wyższej, a także w przypadku podmiotów leczniczych wymienionych w art. 1 ust. 3 ustawy z dnia 28 kwietnia 2011 r. o systemie informacji w ochronie zdrowia.
  • Zapotrzebowanie na sprowadzenie z zagranicy traci ważność w przypadku, gdy nie zostanie przekazane do hurtowni farmaceutycznej w terminie 60 dni od dnia jego rozpatrzenia przez Ministra Zdrowia. Termin sprowadzenia produktu z zagranicy jest uzależniony od jego dostępności zagranicą i działania hurtowni farmaceutycznej.
  • Nie istnieje możliwość sprowadzenia z zagranicy innego produktu niż konkretnie wskazany na potwierdzonym przez Ministra Zdrowia zapotrzebowaniu (dane o produkcie wskazane na zapotrzebowaniu identyfikują produkt). W przypadku braku możliwości realizacji zapotrzebowania np. z powodu niedostępności produktu zagranicą, hurtownia farmaceutyczna powinna poinformować aptekę o problemie ze sprowadzeniem produktu, w celu ustalenia z pacjentem i lekarzem możliwości zastosowania innego produktu. W sytuacji konieczności sprowadzenia z zagranicy innego produkt, konieczne jest wystawienie nowego zapotrzebowywania.
  • Decyzja Ministra Zdrowia o zgodzie na refundację jest ważna wraz z zapotrzebowaniem na sprowadzenie produktu z zagranicy. W przypadku wystawienia nowego zapotrzebowania na sprowadzenie produktu z zagranicy, aby ubiegać się o refundację należy złożyć nowy wniosek.
  • Aby odebrać z apteki, za odpłatnością ryczałtową, produkt sprowadzony z zagranicy należy posiadać decyzję Ministra Zdrowia o zgodzie na refundację tego produktu. Brak decyzji Ministra Zdrowia o refundacji nie może być powodem odmowy realizacji zapotrzebowania na sprowadzenie produktu z zagranicy.

Źródło: MZ

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także