Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Bezpłatne leki. Ważny komunikat NFZ dotyczący realizacji recept

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 19 września 2023 13:37

Bezpłatne leki. Ważny komunikat NFZ dotyczący realizacji recept - Obrazek nagłówka
Fot . Przemek Wierzchowski / Agencja Gazeta

W związku wejściem w życie przepisów rozszerzających program bezpłatnych leków oraz nową listą leków refundowanych, która obowiązuje od 1 września 2023 r., Fundusz informuje o możliwości wystawiania recept refundowanych z symbolem:

  1. S – osobom powyżej 65 roku życia
  2. DZ – dzieciom i młodzieży do ukończenia 18 roku życia,

w przypadku, gdy inna recepta wystawiona przed 1 września 2023 r., nie została jeszcze w całości zrealizowana, a pacjent zyskał od tego dnia prawo do bezpłatnych leków.

Wystawienie takiej recepty gwarantuje realizację nabytego prawa pacjenta do leku z listy leków 65+ albo 18-, bez konieczności dopłaty w aptece, w której recepta zostanie zrealizowana.

WAŻNE!

Jednocześnie NFZ zwraca uwagę, że lekarze i pielęgniarki w okresie przejściowym powinni odnotować w dokumentacji medycznej fakt wystawienia takiej recepty z uwagi na prośbę pacjenta lub opiekuna prawnego/faktycznego.

Obecnie w Centrum e-Zdrowia trwają prace nad funkcjonalnością systemu, która będzie wsparciem dla osób uprawnionych do wystawiania recept dla pacjentów 65+ i 18-. Nowa funkcjonalność umożliwi zablokowanie realizacji recepty niezrealizowanej, a wystawionej przed 1 września 2023 r.

Źródło: NFZ

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także