Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner
Komentarz eksperta

Irena Rej: Co można jeszcze zrobić, aby poprawić dostępność w aptekach do niektórych leków?

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 19 października 2022 13:00

Irena Rej: Co można jeszcze zrobić, aby poprawić dostępność w aptekach do niektórych leków? - Obrazek nagłówka

W czasie konferencji prasowej ministra Miłkowskiego przedstawiono wiele przyczyn, ale nie wszystkie, które wpływają na trudności z zaopatrzeniem w leki.

Chciałabym dorzucić jeszcze coś do tych propozycji, mając nadzieję, że zostaną one wnikliwie rozpatrzone przez MZ.

Wśród wielu problemów minister Miłkowski wspomniał również o transporcie. Nie jest to jednak problem z transportem, a bardzo niską marżą hurtową, nie zmienianą od ponad 10 lat. To, że rosną koszty i jest bardzo duża inflacja widzą wszyscy, a szczególnie rząd, który podjął się regulacji cen w wielu dziedzinach gospodarki. Niestety postulaty branży o jak najszybsze podniesienie marży zaledwie o 1 % przy inflacji ponad 17 % wydaje się być rzeczą, która dawno już powinna być załatwiona.

Szybkość dostawy leków do aptek może ten problem częściowo złagodzić.

Ta decyzja powinna być podjęta już dawno, ponieważ paliwa do samochodów i płace kierowców nie pozwalają na zwiększenie częstotliwości tych usług.

Niestety nie mamy również dostępu do informacji, które zawarte są w ZSMOPL, co pozwoliłoby na lepsze planowanie dystrybucji. Wydaje się, że ten warunek jest również do spełnienia dla dobra nas wszystkich.

I ostatnia rzecz - to informacje dla lekarzy, jakie leki są dostępne.

Jak informuje koordynator ds. strategii rynku zdrowia firmy Kamsoft dr Joanna Paprotna-Kwiecińska firma stworzyła wiele lat temu i nadal rozwija dalej system informacji o lekach (SOMED i PPS oraz SERUM i MEDIPORTA). Unikalność tych systemów polega na tym, że:

lekarze i farmaceuci podczas ordynacji leków mają widoczną informację o szacunkowej dostępności produktu w aptekach wg KtoMaLek (KML) na podstawie informacji online, aktualizowanych codziennie, co ma szczególne znaczenie, kiedy sytuacja jest dynamiczna.

Od niedawna w systemach gabinetowych produkcji firmy KAMSOFT ta informacja dla lekarzy jest dodatkowo rozbudowana o dostępność zamienników, a wkrótce również o większą dokładność geograficzną oraz trendy dostępności.”

Niestety MZ nie wspomniało o nich, przywołując tylko aplikację gabinet.gov.pl.

Dobra i szybka informacja to podstaw działań w warunkach trudnych, warto może do tzw. zespołu o brakach dołączyć również przedstawicieli producentów i hurtowników, łącząc teorię z praktyką.

Irena Rej

Prezes Zarządu

Izba Gospodarcza „FARMACJA POLSKA”

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także