Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Nowoczesne rozwiązania w urologii nie tylko dla mężczyzn – robot chirurgiczny nowej generacji w Piasecznie

MedExpress Team

medexpress.pl

Opublikowano 12 sierpnia 2024 07:26

Nowoczesne rozwiązania w urologii nie tylko dla mężczyzn – robot chirurgiczny nowej generacji w Piasecznie - Obrazek nagłówka
Polskie Centrum Urologii Zaawansowanej Uro.pl w Piasecznie od niedawna wykorzystuje robota Da Vinci wyższej generacji niż ten, który do tej pory wspierał chirurgów w operacjach prostaty. Jego charakterystyka to precyzja oraz możliwość rozszerzenia zakresu pomocy o operacje układu moczowo-płciowego u kobiet.

W Polskim Centrum Urologii Zaawansowanej Uro.pl, działającym w ramach szpitala Św. Anny w Piasecznie, robot Da Vinci czwartej generacji zastąpił jego wcześniejszą wersję. Dotychczas tamtejsi chirurdzy (od 2021 roku) przeprowadzili ponad 700 operacji w asyście robota, z czego 95 proc. polegało na usunięciu prostaty z powodu nowotworu. Pozostałe 5 proc. były to takie zabiegi, jak organooszczędzajace usunięcie guza nerki, operacja pęcherza moczowego z powodu nowotworu oraz zabiegi rekonstrukcyjne układu moczowego.

Operacje robotyczne w urologii wykorzystywane są na świecie już od ponad 20 lat. Służą do precyzyjnego i minimalnie inwazyjnego leczenia chorób układu moczowego, w tym raka gruczołu krokowego. Operacja z użyciem robota umożliwia operatorowi przeprowadzanie precyzyjnych i skomplikowanych procedur chirurgicznych i przekłada się na szybszy powrót pacjenta do zdrowia.

Robot czwartej generacji widzi lepiej

Czwarta generacja robota Da Vici, w porównaniu do wersji poprzedniej wykorzystywanej w Polskim Centrum Urologii Zaawansowanej Uro.pl, zapewnia lepsze widzenie. Natomiast dzięki możliwości wprowadzania instrumentów z różnych stron, łatwiejsze jest dotarcie do różnych narządów. Z tego powodu rozszerza się paleta możliwych do przeprowadzenia operacji o zabiegi wielu narządów jednocześnie lub zabiegi narządów rozległych anatomicznie, a także operacje uroginekologiczne.

Zatem już niebawem w piaseczyńskim ośrodku metodą robotyczną przeprowadzane będą operacje chorób układu moczowo-płciowego u kobiet niwelujące takie zaburzenia i dysfunkcje, jak wypadanie narządu rodnego i nietrzymanie lub zbyt częste oddawanie moczu w ich następstwie. Poza tym, wykonywane będą zabiegi onkologiczne, polegające na usuwaniu guzów z kobiecych narządów moczowych i płciowych.

Chirurgia z użyciem robota pozwala na oszczędzanie tkanek nieobjętych chorobą. – Robot operuje bowiem o wiele mniejszymi narzędziami niż chirurg przy tradycyjnej operacji. Ich końcówki są w dodatku ruchome we wszystkich kierunkach, podobnie jak dłoń i nadgarstek człowieka, pozwalają więc na nieograniczone manewrowanie. Steruje nimi chirurg, który operowane narządy i otaczające je struktury widzi w powiększeniu na konsoli. Obraz jest trójwymiarowy i umożliwia przyjrzenie się wszystkiemu z różnych stron. To sprawia, że wszelkiego rodzaju zabiegi przeprowadzane są z dokładnością nieosiągalną przy operacji klasycznej czy nawet laparoskopowej – mówi dr Marek Zawadzki, lider i współtwórca Polskiego Centrum Urologii Zaawansowanej Uro.pl.

Ramiona robota mogą wykonywać pełne spektrum ruchów, tak jak ręka chirurga, jednak z niedostępną człowiekowi precyzją i bez drżenia, które jest wadą ludzkiej ręki. Dlatego wszelkiego rodzaju powikłania po zabiegach występują o wiele rzadziej. – W czasach sprzed robotów, mówiliśmy pacjentom, że częstym następstwem usunięcia prostaty jest nietrzymanie moczu. W tej chwili prawdopodobieństwo wystąpienia tej przypadłości dotyczy jedynie 10 proc. przypadków i z reguły szybko mija. Ma to związek z możliwością zachowania nerwów znajdujących się w bezpośrednim sąsiedztwie usuwanego organu, a to pozwala także na zachowanie sprawności seksualnej. Zatem pacjent nie tylko krócej przebywa w szpitalu, ale także ma lepszą jakość życia po operacji – wyjaśnia dr Damian Sujecki, urolog z zespołu dr Marka Zawadzkiego.

Operacje w Piasecznie wykonuje 7-osobowy zespół urologów. – Każdy z nas przeszedł szkolenie i uzyskał licencję na operowanie z wykorzystaniem robota – wyjaśnia dr Przemysław Zugaj, wicelider Polskiego Centrum Urologii Zaawansowanej Uro.pl. Dodaje, że liczba wykonywanych zabiegów pozwala na podtrzymanie umiejętności wszystkich chirurgów. Ich minimalna liczba na jednego lekarza została przez NFZ ustalona na 50 rocznie, z realizacją czego, biorąc pod uwagę zapotrzebowanie ze strony pacjentów, piaseczyński ośrodek nie ma najmniejszego problemu.

Leczenie indywidualnie dobrane

Polskie Centrum Urologii Zaawansowanej Uro.pl świadczy też usługi diagnostyczne. Oprócz tradycyjnej biopsji fuzyjnej, centrum przy współpracy z ośrodkiem MRI Quadia korzysta z rezonansu magnetycznego, w którym przeprowadzana jest biopsja in bore (czyli w środku aparatu MRI). Wykorzystanie aparatu do mikro USG pozwala na uzyskanie precyzyjnego obrazu (29 Mhz vs 9Mhz), stanowiąc metodę diagnostyczną o dużej dokładności.

Możliwość przeprowadzenia trzech metod diagnostycznych pozwala na dokładne zlokalizowanie raka prostaty. To powoduje, że możemy wybrać dla pacjenta odpowiednią metodę leczenia. Z reguły proponujemy kilka opcji, nad którymi zastanawiamy się wspólnie z pacjentem. Dzięki takiemu podejściu nie musimy stosować zawsze tego samego postępowania leczniczego do różnych stopni zaawansowania choroby, jej lokalizacji w gruczole krokowym oraz preferencji pacjenta. Nasz arsenał to kilka technik leczenia ogniskowego (czyli zniszczenia raka bez usuwania prostaty), takich jak krioterapia, nano-knife, HIFU czy wykorzystanie systemu robotycznego w przypadkach wymagających leczenia radykalnego – wyjaśnia dr Zawadzki.

Dodatkowo Uro.pl pozyskało w ostatnim czasie urządzenie do wideourodynamiki, pozwalające na przeprowadzenie bardzo dokładnej diagnostyki czynności układu moczowego u mężczyzn oraz anatomii pęcherza i cewki moczowej, a także innych organów u kobiet. – Chcemy uświadamiać, że urolodzy mają umiejętności i narzędzia nie tylko do leczenia mężczyzn, ale i kobiet z chorobami urologicznymi i ginekologicznymi – podsumowuje dr Zugaj.

Źródło: mar. prasowy

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także