Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Portal o opiece koordynowanej połączy lekarzy rodzinnych ze specjalistami. Skorzystają też pacjenci

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 27 stycznia 2023 12:42

Portal o opiece koordynowanej połączy lekarzy rodzinnych ze specjalistami. Skorzystają też pacjenci - Obrazek nagłówka
– Już niemal co piąty świadczeniodawca realizuje lub zawnioskował o możliwość realizacji opieki koordynowanej w podstawowej opiece zdrowotnej – powiedziała Dr hab. n. med. Agnieszka Mastalerz-Migas, konsultant krajowa w dziedzinie medycyny rodzinnej, kierownik Katedry i Zakładu Medycyny Rodzinnej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Prezes zarządu głównego Polskiego Towarzystwa Medycyny Rodzinnej. Aby ułatwić poradniom POZ kontakt ze specjalistami, którzy przystąpili do programu, towarzystwo uruchomiło specjalną stronę internetową: koordynowana.pl. Znajdą się na niej informacje cenne zarówno dla personelu medycznego i niemedycznego, jak też pacjentów.

Twórcy platformy zapewniają, że jej funkcjonalność będzie bardzo szeroka. Póki co, działa w zakresie podstawowym, który i tak jest dużą pomocą dla zainteresowanych opieką koordynowaną.

– Portal ma przede wszystkim łączyć świadczeniodawców. Opieka koordynowana opiera się na współpracy, która wychodzi z podstawowej opieki zdrowotnej, ale potrzebuje kontaktu ze specjalistami: dietetykami, kardiologami, pulmonologami, alergologami i endokrynologami. Portal służy temu, by z jednej strony na mapie Polski znalazły się placówki POZ, które podpisały umowy na opiekę koordynowaną, wprowadzane na bazie danych z NFZ. Z drugiej strony mogą się tam zgłaszać podmioty, które mają specjalistów i chcą współpracować, bądź sami specjaliści – wyjaśnia prof. Agnieszka Mastalerz-Migas.

Docelowo portal ma dostarczać kompleksowej wiedzy na temat opieki koordynowanej. Znajdzie się więc tam zarówno wspomniany moduł łączenia podmiotów, jak i warstwa merytoryczna. Na stronie zostanie więc zamieszczona m.in. baza wiedzy czy moduły szkoleniowe on-line. Treści te będą przeznaczone dla personelu medycznego i niemedycznego i dostępne po zalogowaniu się. Nieograniczony dostęp będzie natomiast zapewniony do części informacyjnej.

– Projekt opieki koordynowanej jest niezwykle rozwojowy. Teraz jest wdrożony w pewnym określonym zakresie, ale jako rozwiązanie systemowe z pewnością będzie się rozrastać. Będziemy chcieli, by również portal stawał się miejscem, w którym ktoś, kto jest zainteresowany opieką koordynowaną zawsze znajdzie wszystkie potrzebne mu informacje – zapowiada prezes PTMR.

Informacje znajdujące się na portalu mogą być przydatne również dla pacjentów. Odwiedzając stronę koordynowana.pl dowiedzą się na przykład, czy ich przychodnia realizuje opiekę koordynowaną. Można też sprawdzić listę placówek, które w danym mieście podpisały umowę na tego typu świadczenia.

Akty prawne wdrażające opiekę koordynowaną zaczęły obowiązywać od 1 października. W tym samym miesiącu Narodowy Fundusz Zdrowia podpisał pierwsze aneksy do umów. Świadczenia zaczęły być więc realizowane od listopada.

– Zainteresowanie jest większe niż się spodziewano. Początkowe prognozy zakładały, że liczba chętnych świadczeniodawców będzie niewielka i jeśli po pierwszym roku w opiece koordynowanej będzie to 10 proc. wszystkich podmiotów, to będzie to dużo. Jeśli spojrzymy na liczbę wniosków, które wpłynęły do NFZ do ubiegłego tygodnia, to jest to już 19 proc. świadczeniodawców – podsumowuje prof. Agnieszka Mastalerz-Migas.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także