Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

„Szczepionka” przeciw HIV zatwierdzona przez FDA

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 23 grudnia 2021 10:53

„Szczepionka” przeciw HIV zatwierdzona przez FDA - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła lek Apretude (Cabotegravir), stosowany w celu zmniejszenia ryzyka zarażenia wirusem HIV. W przeciwieństwie do innych preparatów o podobnym zastosowaniu należy go podawać w formie zastrzyków co dwa miesiące, a nie codziennie jako tabletki.

Apretude (Cabotegravir) to lek stosowany u zdrowych osób, w celu zapobiegania zarażenia wirusem HIV. Wpierw podaje się go w postaci dwóch wstrzyknięć inicjujących w odstępie 30 dni, a następnie co dwa miesiące. Pacjenci mogą rozpocząć leczenie preparatem lub przyjmować doustnie Cabotegravir (Vocabria) przez cztery tygodnie, aby ocenić, jak dobrze tolerują lek. Preparat został zatwierdzony przez Amerykańską Agencję ds. Żywności i Leków (FDA), która ma nadzieję, że pomoże w walce z epidemią HIV w tym kraju.

- Dzisiejsze zatwierdzenie stanowi ważne narzędzie w wysiłkach na rzecz zakończenia epidemii HIV, zapewniając pierwszą opcję zapobiegania zarażeniu, która nie wymaga codziennego przyjmowania pigułki. Preparat, podawany co dwa miesiące, będzie miał kluczowe znaczenie dla rozwiązania epidemii HIV w Stanach Zjednoczonych, pomagając osobom z grupy wysokiego ryzyka i niektórym osobom, dla których przyjmowanie codziennych leków było poważnym wyzwaniem lub nierealistyczną opcją – powiedziała Debra Birnkrant, MD, dyrektor Wydziału Leków Przeciwwirusowych FDA.

Według danych FDA leki zapobiegające zarażeniu wirusem HIV zostały przepisane ok. 300 tys. osób w 2020 r. Jak podkreślają eksperci przyjmowanie codziennie tabletek stanowi spore wyzwanie dla wielu osób.

- Czynniki interpersonalne, takie jak zaburzenia używania substancji, depresja, ubóstwo i próby ukrycia leków mogą mieć wpływ na przestrzeganie zaleceń – czytamy w oświadczeniu FDA.

Istnieje nadzieja, że ​​dostępność opcji długotrwałym działaniu w formie zastrzyków pomoże w przestrzeganiu zaleceń w tych grupach.

Apretude należy stosować tylko u osób, u których potwierdzono negatywny wynik testu na obecność wirusa HIV, które trzeba przeprowadzać przed każdym zastrzykiem, tak aby zmniejszyć ryzyko lekoodporności. Lek (w Europie jest znany tylko jako Vocabria) został już wcześniej zatwierdzony przez EMA oraz Wielką Brytanii. W styczniu ma być również oceniony przez AOTMiT.

Źródło: FDA

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także