Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner
Medyczna Racja Stanu

Analogi GLP1 zmieniły paradygmat leczenia cukrzycy

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 19 kwietnia 2022 10:28

Analogi GLP1 zmieniły paradygmat leczenia cukrzycy - Obrazek nagłówka
O profilaktyce pierwotnej i wtórnej powikłań sercowo-naczyniowych w cukrzycy typu 2 rozmawiamy z prof. Arturem Mamcarzem, kierownikiem III Kliniki Chorób Wewnętrznych i Kardiologii WL WUM.

Cukrzyca jest chorobą metaboliczną, która ma bardzo wiele twarzy. W jej przebiegu często występuje nadciśnienie tętnicze, zaburzenia gospodarki lipidowej, nadwaga lub otyłość, nadkrzepliwość, która zwiększa ryzyko wystąpienia powikłań.

Cukrzyca wiąże się ze zwiększonym ryzykiem powikłań sercowo-naczyniowych przede wszystkim miażdżycy i jej klinicznych manifestacji, czyli ostrych zespołów wieńcowych, przewlekłych zespołów wieńcowych, a także udarów mózgu.

Cała profilaktyka związana jest z koniecznością zapobiegania wystąpieniu czynników ryzyka.

Analogi GLP1 to leki, które zmieniły paradygmat leczenia cukrzycy. Dały ogromną szansę na to, by pacjenci z cukrzycą, którzy będą właściwie leczeni, uniknęli różnych powikłań sercowo-naczyniowych

To leki, które wpływają na układ inkretynowy. Ich działanie jest wielokierunkowe.

Liraglutyd, synaglutyd, dulaglutyd - to kluczowi przedstawiciele tej grupy leków. Istotą ich działania jest zmniejszenie ryzyka wystąpienia powikłań sercowo-naczyniowych.

Zarówno rekomendacje europejskie, jak i Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego dają bardzo wysokie miejsce tej grupie leków w terapii cukrzycy.

Są to leki stosowane także w terapii otyłości. Również ich wpływ przeciwzapalny jest ważny, bo miażdżyca jest procesem zapalnym.

Mamy dane z badania RE-WIND, które dotyczyło dużej grupy pacjentów, tzw. pacjentów pierwotnej profilaktyki. U nich nie mieliśmy jeszcze powikłań miażdżycy i wczesne zastosowanie dulaglutydu u chorych z cukrzycą wpływało korzystnie na ryzyko sercowo-naczyniowe w tej dużej kluczowej grupie pacjentów.

Zobacz także