Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

BCU: przełomowy moment w historii polskiej onkologii

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 30 maja 2019 07:58

BCU: przełomowy moment w historii polskiej onkologii - Obrazek nagłówka
Fot. MedExpress TV
Minister zdrowia podpisał rozporządzenia wprowadzające Breast Cancer Unity, czyli nowy model organizacyjny opieki nad pacjentami z nowotworem piersi.

W środę wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski poinformował, że minister zdrowia podpisał rozporządzenie o kompleksowej opiece nad pacjentami z nowotworem piersi, co jest przełomowym momentem w historii polskiej onkologii. Rozporządzenia zostały już przekazane do opublikowania. Wejdą w życie 1 października, by ośrodki miały czas na przygotowanie się do zmian.

- To pierwsze rozporządzenie z zakresu wyspecjalizowanych centrów. Pracujemy nad kolejnymi. Do konsultacji trafił już projekt dotyczący kompleksowej opieki w przypadku raka płuca – stwierdził.

Gadomski przypominał, że rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem wśród kobiet. - 15 proc. zgonów kobiet jest właśnie z tej przyczyny, a zachorowalność stale rośnie. Za dziesięć lat może być odnotowanych nawet o 23 proc. więcej przypadków – mówił.

Wyspecjalizowane ośrodki mają zagwarantować poprawę efektywności świadczeń, przede wszystkim dzięki kompleksowej opiece nad pacjentem oraz monitorowaniu stanu zdrowia już po skończonej terapii.

Ile będzie Breast Cancer Unitów? W tej chwili według międzynarodowych wytycznych działa siedem ośrodków. – Chcielibyśmy, by jak najwięcej ośrodków spełniło kryteria, ale są one wyśrubowane, ponieważ zależy nam na jakości – mówił Gadomski. Ministerstwo szacuje, że docelowo powstanie ich 30-40. Jeżeli kryteria spełni więcej ośrodków, będą mieć zapewnione finansowanie, nad którym pracuje zarówno AOTMiT (wyceny świadczeń) jak i płatnik.

- Dla nas kompleksowe leczenie, od diagnostyki, przez terapię, rehabilitację po opiekę paliatywną to gwarancja, że każda pacjentka będzie czuła się bezpiecznie – mówiła Krystyna Wechmann, prezes Federacji Stowarzyszeń „Amazonki”, jednej z organizacji, która brała udział w pracach nad projektami rozporządzeń.

W ośrodkach BCU mają przyjmować lekarze różnych specjalności m.in. onkolodzy, chirurdzy onkologiczni, specjaliści od chemioterapii i radioterapii, psycholodzy kliniczni, rehabilitanci.

Gadomski poinformował również dziennikarzy, że w środę odbyło się pierwsze nieformalne spotkanie zespołu, który ma przygotować Narodową Strategię Onkologiczną. Nieformalne, bo jeszcze nie ma przedstawicieli organizacji pacjentów. Już wiadomo natomiast, że zespołem pokieruje prof. Piotr Rutkowski z Centrum Onkologii Instytutu im. M. Skłodowskiej-Curie, przewodniczący Rady Naukowej Akademii Czerniaka. Oficjalne powołanie Zespołu ma nastąpić w przyszłym tygodniu.

Strategia, jak podkreślał wiceszef resortu, będzie opracowywana z uwzględnieniem pilotażu sieci onkologicznej, który funkcjonuje już w dwóch województwach i od lipca ma być rozszerzony na dwa kolejne.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.