Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Be FAST. Strata czasu to strata mózgu

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 24 maja 2021 14:04

Be FAST. Strata czasu to strata mózgu - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Doświadczenie pandemii pokazało jak ważną rolę odgrywają precyzyjne komunikaty społeczne w zakresie bezpieczeństwa i zdrowia publicznego, ale podkreśliło też potrzebę wspierania systemu ochrony zdrowia na różny sposób. Jednym z nich jest kampania „Be fast. Strata czasu to strata mózgu”, kierowana do ratowników medycznych, pielęgniarek, dyspozytorów medycznych i operatorów Centrów Powiadamiania Ratunkowego. Właśnie trwa druga edycja szkoleń w wybranych województwach, na które zgłaszają się setki chętnych.

Skąd tak duże zainteresowanie? Powodów jest wiele. Jednym z nich jest konieczność usprawnienia działań ratowniczych na rzecz pacjentów, których nie dotknął COVID-19, a inne schorzenia, takie jak udar mózgu, w którym liczy się natychmiastowa reakcja służb medycznych.


Jak twierdzą czołowi eksperci neurologii, od początku pandemii koronawirusa liczba przyjęć pacjentów z udarem mózgu w wielu regionach Polski znacząco spadła. Czy to znaczy, że udar mózgu nie występuje już z taką częstotliwością? Nie. W Polsce, według statystyk, co sześć minut ktoś doznaje udaru mózgu, będącego trzecią najczęstszą przyczyną śmierci. To także główny czynnik prowadzący do niepełnosprawności u osób powyżej 40. roku życia. Zgodnie z szacunkami, aż 30 procent osób umiera w wyniku udaru w ciągu pierwszego miesiąca od zachorowania, a 20 procent chorych, którzy doświadczają ostrej fazy choroby, wymaga później stałej opieki.

Ze szkoleń e-learningowych pt. „Ostra faza udarów mózgu. Jak ratować pacjentów?”, które współorganizuje Instytut Komunikacji Zdrowotnej i regionalny oddział Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego, można dowiedzieć się więcej o najnowszych wytycznych postępowania w ostrej fazie udaru mózgu, komunikacji z pacjentem, funkcjonowaniu sieci oddziałów udarowych, w których wykonywana jest tromboliza i trombektomia oraz o zasadności stosowania prenotyfikacji, czyli wcześniejszego bezpośredniego kontaktu ratownika medycznego z lekarzem z oddziału udarowego szpitala (z pominięciem SOR-ów). W udarach mózgu liczy się czas i szybka reakcja. Prenotyfikacja jest jednym ze sposobów na przejęcie „kontroli” nad upływającymi minutami. Zwłaszcza w okresie pandemii, kiedy dostęp do szpitala jest utrudniony.

W drugiej edycji kampanii odbyły się szkolenia w województwie kujawsko-pomorskim i śląskim z udziałem m.in. konsultant wojewódzkiej ds. neurologii, prof. Anetty Lasek-Bal, kierownika Oddziału udarowego Klinicznego Szpitala Uniwersyteckiego w Bydgoszczy, dr. n.med. Violetty Palacz-Dudy i ratowników medycznych z Wojewódzkiego Pogotowia Ratunkowego.
Za udział w szkoleniu ratownikom medycznym przysługują punkty edukacyjne zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia w sprawie doskonalenia zawodowego ratowników medycznych z 13 grudnia 2019 r. (poz. 2464).

Ilość wystawianych certyfikatów po zakończeniu kursów przerosła oczekiwania organizatorów. Mimo trwającej pandemii ratownicy nie przestają się szkolić, bo- jak sami przyznają- dobrze wiedza jak wymagający wybrali zawód.

Podobne artykuły

Dr n. med. Marek Derkacz
Dr n. med. Marek Derkacz, MBA

LDN może pomóc w regeneracji po udarze mózgu

16 maja 2023
iStock-857984504

W udarze liczy się czas

31 października 2022
iStock-1290216415
24 czerwca 2022
udar
Światowy Dzień Udaru Mózgu

Nowe życie po udarze

29 października 2021

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.