Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Ewa Kopacz w expose zapowiada: będzie więcej lekarzy

MedExpress Team

Alicja Dusza

Opublikowano 1 października 2014 11:30

Ewa Kopacz w expose zapowiada: będzie więcej lekarzy - Obrazek nagłówka
Nowa szefowa rządu w Sejmie przedstawiła expose. W związku z tym, że Ewa Kopacz zdecydowanie najlepiej zna się na zdrowiu, nie mogło zabraknąć i tego tematu. Co powiedziała premier?
[caption id="attachment_15128" align="alignnone" width="620"]Fot. Sławomir Kamińsk/ Agencja Gazeta Fot. Sławomir Kamińsk/ Agencja Gazeta[/caption]

Nowa szefowa rządu w Sejmie przedstawiła expose. W związku z tym, że Ewa Kopacz zdecydowanie najlepiej zna się na zdrowiu, nie mogło zabraknąć i tego tematu. Co powiedziała premier?

Ewa Kopacz w swoim expose powiedziała, że bierze pełną odpowiedzialność za ten rząd. Już na początku swojego wystąpienia wspomniała o tym, że jest lekarzem i bycie premierem, to podobne wyzwanie. - Jestem lekarzem, to szczególna misja i powołanie, w niej zawiera się zaangażowanie, szacunek i chęć pomocy każdemu człowiekowi. Lekarz nie pyta o poglądy i przekonania, tak właśnie rozumiem swoją rolę - tłumaczyła szefowa rządu.

W expose premier mówiła o Ukrainie i związanym z tym bezpieczeństwie Polaków, polityce energetycznej, o przystąpieniu Polski do strefy euro, górnictwie, polityce prorodzinnej, osobach starszych. Jak tłumaczyła powstaną domy dla seniorów, gdzie będą oni mogli liczyć na bezpłatną pomoc medyczną, pobyt w domu dla seniorów będzie finansowany z budżetu państwa i samorządów, w 1/3 za pobyt będą musiały zapłacić rodziny osób starszych. Takie domy dla seniorów będą powstawały dzięki funduszom unijnym. – Chcę stworzyć instytucję dziennych domów opieki dla seniorów. Dotrzymam obietnicy waloryzacji emerytur. W 2015 roku wydamy na to 3,8 mld zł – zapowiedziała Ewa Kopacz.

Ten temat rozpoczął wątek zmian w systemie ochrony zdrowia. Ewa Kopacz powiedziała, że powstanie instytut geriatrii, gdzie będą kształceni lekarze - geriatrzy, których brakuje.

Jakie zadania Ewa Kopacz wyznaczyła ministrowi zdrowia? - Zadaniem Bartosza Arłukowicza będzie bezpieczne wdrożenie pakietów: onkologicznego i kolejkowego. Jednego możemy być pewni, żeby skrócić kolejki, musi być więcej lekarzy - powiedziała Ewa Kopacz, która jednocześnie obiecała, że rząd znajdzie pieniądze na sfinansowanie pracy młodych lekarzy-rezydentów.

Premier powiedziała, że dzięki temu, że będzie więcej lekarzy, możliwy będzie powrót stomatologów do szkół. - Samorządy z funduszy unijnych będą mogły wyposażyć gabinety stomatologiczne - powiedziała Ewa Kopacz.

- Miarą sukcesu tego rządu ma być poczucie dobrobytu w każdym nowym domu - tłumaczyła szefowa nowego rządu, która poprosiła opozycję o 100 dni współpracy.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.