Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Biostat: Jaka dostępność do świadczeń medycznych w pandemii?

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 9 lipca 2021 14:25

Biostat: Jaka dostępność do świadczeń medycznych w pandemii? - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto

Co trzeci Polak uważa, że kontakt z lekarzem był w ostatnim czasie trudniejszy niż na początku pandemii. W ostatnim półroczu Polacy najczęściej korzystali z prywatnej porady okulisty. 13 proc. Polaków nie korzystało z pomocy lekarza od początku pandemii – wynika z najnowszego sondażu Biostat.

38 proc. ankietowanych zadeklarowało, że z pomocy lekarza podczas COVID-19 korzysta tak samo często jak przed wybuchem pandemii i dokładnie tyle samo – że robi to rzadziej. Częściej niż przed pandemią kontaktuje się z lekarzem co dziesiąty Polak. Niemal co ósmy badany od wybuchu pandemii nie skorzystał z pomocy lekarza.

Najnowszy sondaż Centrum Badawczo-Rozwojowego BioStat przeprowadzono w dniach do 1 do 5 lipca 2021 roku metodą CAWI na reprezentatywnej grupie 1000 Polaków.

Z pomocy dentysty w czasie pandemii nie skorzystało trzech na dziesięciu badanych. Podobnie jak w przypadku lekarzy innych specjalizacji o pomoc do dentysty Polacy zwracają się zazwyczaj tak samo często (31 proc.) lub rzadziej niż przed pandemią (31 proc.). Częściej niż przed pandemią na wizytę u dentysty udał się co dwunasty Polak.

Niemal co trzeci ankietowany ocenił, że kontakty ze specjalistami w ciągu ostatnich sześciu miesięcy były trudniejsze niż w pierwszym okresie pandemii, nieznacznie mniej ankietowanych uznało zaś, że kontakt ten nie był ani łatwiejszy ani trudniejszy (31 proc.). Niemal co czwarty badany Polak uważa, że kontakt z lekarzem specjalistą był łatwiejszy niż w początkowym okresie pandemii.

Z wizyt prywatnych 15 proc. Polaków korzystało w ostatnim półroczu częściej niż wcześniej, 28 proc. robiło to tak samo często a niemal co piąty – rzadziej. Blisko 40 proc. badanych zadeklarowało, że w ciągu ostatnich sześciu miesięcy nie korzystało z prywatnych usług lekarskich.

Badani, którzy w ciągu ostatniego pół roku skorzystali z pomocy lekarza w ramach wizyty prywatnej, najczęściej udawali się po pomoc do okulisty (28 proc.), ginekologa (22 proc.) oraz internisty (18 proc.). Respondenci nieco rzadziej korzystali z pomocy chirurga lub ortopedy oraz kardiologa – po ok. 17 proc.. Polacy najrzadziej, w ciągu ostatniego pół roku, korzystali z prywatnej pomocy reumatologa i onkologa – po ok. 4 proc.

Sondaż „Opinie Polaków podczas pandemii SARS-CoV-2” został przeprowadzony od 1 do 5 lipca 2021 roku przez Centrum Badawczo-Rozwojowe BioStat® metodą CAWI na grupie 1000 pełnoletnich Polaków, reprezentatywnej ze względu na płeć, wiek i województwo. To kolejny sondaż z cyklu badań opinii Polaków, jakie prowadzi BioStat® podczas epidemii koronawirusa.

Pobierz ten artykuł w formacie .pdf

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także