Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Cięcia w ginekologii i położnictwie? Jest odpowiedź prezesa AOTMiT

MedExpress Team

Alicja Dusza

Opublikowano 23 marca 2017 10:20

Cięcia w ginekologii i położnictwie? Jest odpowiedź prezesa AOTMiT - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock/Getty Images
Co odpisał prezes AOTMiT?

Polskie Towarzystwo Ginekologiczne skierowało pismo do prezesa Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, w którym wyraziło zaniepokojenie związane z perspektywą zredukowania finansowania procedur ginekologicznych i położniczych.

"Położnictwo i perinatologia są obszarami medycyny, w których oszczędności są szczególnie ryzykowane, gdyż brak należytej opieki nad ciążą wysokiego ryzyka skutkować może reperkusjami obejmującymi wzrost wskaźników umieralności okołoporodowej. (...) Zmiana finansowania, a w szczególności zredukowanie finansowania najważniejszych ośrodków w opiece perinatalnej może spowodować spadek jej jakości, co byłoby po prostu katastrofą i doprowadzi do śmierci wielu dzieci i kobiet" - napisał prof. Mirosław Wielgoś prezes Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego.

Prezez AOTMiT odpisał, że zaprezentowany projekt wycen wynikał z danych przysłanych przez świadczeniodawców. Ale też na razie Agencja negatywnie zaopiniowała projekty taryf i zaprosiła do prac nad nową taryfikacją świadczeń specjalistów z zakresu ginekologii i położnictwa.

AOTMiT uznała, że proponowane wyceny mogą pogorszyć dostępność do świadczeń pacjentom leczonym w ośrodkach o wyższych stopniach referencyjności.

Źródło: AOTMiT

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także