Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner
Grecja

Co z obozami imigrantów w czasie epidemii?

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 5 kwietnia 2020 13:20

 Co z obozami imigrantów w czasie epidemii? - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Grecja poddała dwutygodniowej kwarantannie drugi obóz dla imigrantów po tym, jak 53-letni mężczyzna uzyskał pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa. Afgańczyk mieszka wraz z rodziną w obozie w Malakasie wraz z setkami osób ubiegających się o azyl. W wyniku zakażenia został przeniesiony do szpitala w Atenach i rozpoczęło się śledztwo dotyczące kontaktów, jakie chory miał w ostatnim czasie.

Kilka dni wcześniej władze ogłosiły kwarantannę w obozie Ritsona w środkowej Grecji. Zdiagnozowano tam 20 przypadków zachorowań. Ponad 110 000 osób mieszka obecnie w obozach dla imigrantów w całym kraju, a 40 000 z nich w przeludnionych ośrodkach na pięciu wyspach, w których do tej pory nie potwierdzono żadnego przypadku koronawirusa. Minister ds. Migracji i Azylu, Notis Mitarachi powiedział, że przygotowywany jest plan awaryjny, by uniknąć zwiększenia epidemii w kraju.

Konserwatywny rząd chce zastąpić wszystkie istniejące obozy na wyspach zamkniętymi aresztami. Lokalne władze i mieszkańcy są przeciwni. Ich zdaniem wszystkie obozy powinny zostać zamknięte. Wolontariusze i niezależne grupy wsparcia powstałe na rzecz walki z koronawirusem wezwały Grecję do przeprowadzenia ewakuacji obozów, ostrzegając, że ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa wśród ludzi żyjących w tak trudnych warunkach jest wysokie a powstrzymanie wybuchu epidemii niemożliwe.

Grecja odnotowała pierwszy przypadek nowego wirusa pod koniec lutego. Od tego czasu potwierdzono 1673 przypadki COVID-19 i 68 zgonów. Rząd zakazał przyjazdów z krajów spoza UE oraz Niemiec, Wielkiej Brytanii, Włoch i Hiszpanii. Środki ostrożności uderzyły bezpośrednio w gospodarkę, która opiera się na turystyce. Minister finansów, Christos Staikouras potwierdza, że gospodarka skurczy się w tym roku o około 3-4%, ale dodał, że Grecja ma bufor gotówkowy o wartości 37 miliardów euro (40 miliardów dolarów) z którego planuje skorzystać.

Źródło: Reuters

Podobne artykuły

Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Zakupy covidowe. Coś tu pachnie

27 lutego 2024
iStock-1361760808
23 stycznia 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.