Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Dodatkowe pieniądze na modernizację SOR-ów. 1,5 miliarda złotych z Funduszu Medycznego

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 19 września 2023 15:32

Dodatkowe pieniądze na modernizację SOR-ów. 1,5 miliarda złotych z Funduszu Medycznego - Obrazek nagłówka
1,5 mld złotych trafi z Funduszu Medycznego na modernizację szpitalnych oddziałów ratunkowych. – Rząd dostrzega potrzebę tego, by każdy SOR w Polsce miał odpowiednie warunki do tego, by leczyć w bezpieczny sposób, zapewniając pełen komfort i pełną dostępność do diagnostyki – powiedziała minister zdrowia Katarzyna Sójka podczas konferencji prasowej związanej z ogłoszeniem wyników konkursu na dofinansowanie.

– Projekt, którego wyniki dzisiaj ogłaszamy dotyczy modernizacji, przebudowy, jak również zagospodarowania części diagnostycznej szpitalnych oddziałów ratunkowych w całej Polsce. To jest to, czego potrzebują pacjenci, którzy trafiają w sytuacjach trudnych w pierwszej kolejności do szpitalnego oddziału ratunkowego – powiedziała minister zdrowia

Dofinansowanie otrzymają 152 placówki posiadające SOR-y. O pieniądze starało się 207 podmiotów. Jak podkreśliła Katarzyna Sójka, beneficjentami są lecznice z całej Polski i z różnych poziomów referencyjnych. Najbardziej zmiany mają jednak odczuć szpitale powiatowe.

– Dzisiaj każdy pacjent, który ma trudną sytuację zdrowotną, trafia najczęściej na SOR. Rząd dostrzega potrzebę tego, by każdy SOR w Polsce miał odpowiednie warunki do tego, by być w bezpieczny sposób, zapewniając pełen komfort i pełną dostępność do diagnostyki i szybkiego leczenia – dodała Katarzyna Sójka.

Jak podkreślił wiceminister zdrowia Marcin Martyniak, to kolejny kamień milowy w postępowaniach prowadzonych w ramach Funduszu Medycznego. To zarazem pierwszy rozstrzygnięty konkurs subfunduszu modernizacji podmiotów leczniczych.

– 73 proc. wniosków uzyskało dofinansowanie. W wielu przypadkach sięga ono wręcz 100 proc., czyli szpital nie musi mieć wkładu własnego. Warto pamiętać, że to prawie dwie trzecie wszystkich SOR-ów w Polsce. Ponad 40 proc. wniosków opiewało na kwotę ponad 14 mln zł. Zaledwie 9 proc. na kwotę poniżej 5 mln zł. Pokazuje to przepotężne potrzeby również w tym obszarze zabezpieczenia zdrowotnego – dodał Marcin Martyniak.

Suma kwot o jakie wnioskowały szpitale to ponad 2,3 mld. Początkowo alokacja wynosiła 750 mln, ale podniesiona została do 1,5 mld zł. Wiceminister zdrowia przypomniał, że 25 września rozpocznie się nabór wniosków w konkursie na wymianę taboru karetkowego w zespołach ratownictwa medycznego. Równolegle wystartuje nabór wniosków na dofinansowanie inwestycji w specjalistyczne roboty służące rehabilitacji. Oba konkursy będą finansowane z Funduszu Medycznego.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.