Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Dwie Europy i dwie pandemie. Jak COVID-19 podzielił kontynent?

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 1 września 2021 13:47

Dwie Europy i dwie pandemie. Jak COVID-19 podzielił kontynent? - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Odmienne doświadczenia Europejczyków z okresu pandemii COVID-19 tworzą toksyczne podziały geograficzne, pokoleniowe i społeczne, które mogą wpłynąć na kształt polityki kontynentu w kolejnych latach. Badania przeprowadzone przez Europejską Radę ds. Stosunków Zagranicznych, oparte na sondażach z 12 państw UE, układają się w opowieść o dwóch pandemiach i dwóch Europach. W jednej z tych historii okazuje się, że m.in. Polacy najmniej ufnie odnieśli się do działań rządu w czasie kryzysu epidemiologicznego.

„Europa jest dziś kontynentem podzielonych doświadczeń: pojawiły się ostre podziały, które mogą być tak poważne, jak kryzys zadłużenia w strefie Euro czy kryzys migracyjny z 2015 roku” – powiedział Mark Leonard, dyrektor i współzałożyciel Europejskiej Rady Spraw Zagranicznych (ECFR) i jeden z autorów raportu. Sondaż został przeprowadzony w maju i czerwcu na reprezentatywnych grupach liczących ponad 1000 osób. Zdaniem badaczy ujawnił on istotne napięcia społeczne między państwami członkowskimi Unii Europejskiej.

Jak się okazuje, 54 procent Europejczyków ogólnie stwierdziło, że pandemia nie miała na nich poważnego wpływu. To mieszkańcy Europy Południowej i Wschodniej najczęściej zgłaszali istotne i osobiste wyzwania, jakim musieli sprostać z powodu koronawirusa. Aż 72 procent ankietowanych w Danii, 65 procent w Niemczech, 64 procent we Francji i 63 procent w Holandii stwierdziło, że rozprzestrzeniający się SARS-CoV-2 nie był w ich otoczeniu przyczyną poważnej choroby lub trudności ekonomicznych (oceniając ostatnie 18 miesięcy).


Liczby te dramatycznie kontrastują z danymi z krajów Europy Wschodniej i Południowej, gdzie większość na Węgrzech (65 procent), w Hiszpanii (64 procent), Portugalii (61 procent), Polsce (61 procent), Bułgarii (59 procent) i we Włoszech ( 51 procent) zgłosiła przeciwne wnioski z pandemii.

Badanie wykazało również wyraźną lukę pokoleniową w zakresie wpływu pandemii, przy czym prawie dwie trzecie (64 procent) respondentów w wieku powyżej 60. lat stwierdziło, że nie doświadczyło żadnych osobistych obciążeń, w porównaniu z 43 procentami osób poniżej 30. roku życia. Dla przykładu: większość osób poniżej 30. roku życia w dwóch północno-zachodnich krajach, Francji i Danii, przyznała, że nie ucierpiała z powodu pandemii, podczas gdy większość osób powyżej 60. roku życia w czterech wschodnich i południowych krajach – Hiszpanii, Portugalii, na Węgrzech i w Polsce – doświadczyła czegoś zupełnie odwrotnego.


„Czas, aby decydenci skupili się na problemach młodych” – powiedział Ivan Krastev, współautor badania. „Całe pokolenie czuje, że jego przyszłość została poświęcona dla dobra rodziców i dziadków”. To uczucie przyczyniło się do wzrostu cynizmu wśród młodych ludzi na temat intencji rządów związanych z wprowadzeniem obostrzeń w związku z COVID-19. Aż 43 procent osób poniżej 30. roku życia sceptycznie odnosi się do decyzji polityków. Około 20 procent respondentów z tej samej grupy wiekowej stwierdziło, że lockdown był „pretekstem do kontrolowania społeczeństwa”, podczas gdy 23 procent uznało, że chodziło o „stworzenie pozoru sprawowania kontroli ”. Z kolei 71 procent osób w wieku powyżej 60 lat jest przekonanych, że celem rządzących jest powstrzymanie rozprzestrzeniania się wirusa.


We wszystkich badanych krajach wyniki ankiety wykazały, że 64 procent respondentów uznało, że oficjalne decyzje rządów były podejmowane ze względu na bezpieczeństwo publiczne, podczas gdy dla około 19 procent były one dowodem niekompetencji urzędników.

Najniższy odsetek respondentów, którzy z ufnością przyjęli działania rządu odnotowano wśród Polaków (38 procent), Bułgarów (50 procent ) Francuzów (56 procent).

Badanie wykazało również, że tylko 22 procent Europejczyków stwierdziło, że czuje się „wolnymi” w postępowaniu tak, jak uważają za stosowne w erze COVID-19. Odsetek osób, których poczucie wolności było zagrożone przez pandemię i obostrzenia był znacznie większy wśród osób, które poniosły konsekwencje gospodarcze, a nie zdrowotne i był najbardziej wyraźny w Niemczech (49 procent).

Źródło: The Guardian

Podobne artykuły

iStock-842228482
4 czerwca 2024
Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Zakupy covidowe. Coś tu pachnie

27 lutego 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także