Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

EMA zaleca nowe środki zapobiegające błędom w dawkowaniu metotreksatu w chorobach zapalnych

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 26 sierpnia 2019 09:51

EMA zaleca nowe środki zapobiegające błędom w dawkowaniu metotreksatu w chorobach zapalnych - Obrazek nagłówka
Nowe zasady postępowania zalecone przez Europejską Agencję Leków mają zapobiegać śmiertelny błędom w dawkowaniu metotreksatu w leczeniu chorób zapalnych t.j. reumatoidalne zapalenie stawów, łuszczyca czy choroba Leśniowskiego-Crohna. Wnioski zostały oparte na przeglądzie ówczesnych raportów EMA.

Lek metotreksat zaleca się stosować raz w tygodniu. Każda dawka przyjęta powyżej zlecanej normy może powodować działania niepożądane, które mogą wystąpić na każdym etapie jego stosowania.

Innowacyjne normy niwelują błędy w dawkowaniu metotreksatu. Co więcej, ograniczają osoby, które mogą przepisywać te leki, zwiększają świadomość czy widoczność ostrzeżeń na opakowaniu. W trosce o bezpieczeństwo pacjentów oraz pracowników służby zdrowia zostaną im zapewnione odpowiednie materiały edukacyjne. Zmieni się także forma dostarczania metotreksatu z tubek na blistry. Zmiany zostały oparte na podstawie konsultacji z pacjentami oraz pracownikami służby zdrowia.

Metotreksat jest dopuszczony do obrotu w Unii Europejskiej dla dwóch różnych grup wskazań, z odmiennym harmonogramem stosowania. Stosuje się go m.in. w leczeniu raka (gdzie częstotliwość dawek uzależniona jest od danego schematu, stąd lek może być podawany codziennie) oraz w leczeniu chorób zapalnych, w tym reumatoidalnego zapalenia stawów, łuszczycy i choroby Leśniowskiego-Crohna, które wymagają tygodniowego stosowania małej dawki metotreksatu. Lek można stosować doustnie bądź podawać we wstrzyknięciu.

Na wniosek hiszpańskiej Agencji ds. Leków i Produktów Zdrowotnych rozpoczęto przegląd leków metotreksatowych 22 marca 2018 roku. Kontrolę przeprowadził Komitet ds. Oceny Ryzyka w ramach Nadzoru nad Bezpieczeństwem Farmakoterapii (PRAC) oraz komitet odpowiedzialny za ocenę problemów związanych z bezpieczeństwem leków stosowanych u ludzi. Szereg zaleceń przesłano do Komitetu ds. Produktów Leczniczych Stosowanych u Ludzi (CHMP), a jego opinia zostanie przekazana do Komisji Europejskiej. To Komisja Europejska wyda ostateczną decyzję względem wszystkich państw członkowskich UE.

Przed zażyciem lekarstwa pacjent powinien pamiętać w szczególności o przyjmowaniu go raz w tygodniu o tej samej porze, jeśli cierpi na choroby zapalne, o bezwzględnym postępowaniu zgodnie z instrukcją podaną na opakowaniu leku oraz niezwłocznym kontakcie z lekarzem, w razie wystąpienia działań niepożądanych. W kwestii pracowników służby zdrowia najważniejsze jest to, aby wyłącznie lekarze, którzy posiadają doświadczenie w stosowaniu metotreksatu przypisywali go swoim pacjentom.

Źródło: ema. europa.eu

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także