Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Grzyby przydatne w walce z nowotworem?

MedExpress Team

Paweł Grzybowski

Opublikowano 15 lutego 2018 23:21

Grzyby przydatne w walce z nowotworem? - Obrazek nagłówka
Thinkstock/GettyImages
Naukowcy z Wydziału Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku oraz Politechniki Białostockiej prowadzą nowatorskie badania nad wykorzystaniem grzybów w medycynie.

W czwartek 15 lutego, podczas ogólnopolskiego seminarium naukowego pt. "Grzyby przyszłością medycyny?", naukowcy m.in. z Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, Polskiej Akademii Nauk dyskutowali o nowych możliwościach terapii.

Naukowcy z Politechniki Białostockiej i Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku prowadzą pionierskie badania ukierunkowane na ocenę możliwości wykorzystania w medycynie korzeniowca sosnowego. Heterobasidion annosum jest uważany przez leśników za jeden z najgroźniejszych grzybów. Powoduje chorobę zwaną huba korzeni, prowadzącą do zamierania całych drzewostanów. Roczne straty ekonomiczne spowodowane przez ten grzyb w Europie szacuje się na co najmniej 790 milionów euro. Do tej pory badania naukowe dotyczyły przede wszystkim wpływu tego grzyba na środowisko leśne. Natomiast wyniki najnowszych badań ujawniły potencjał przeciwnowotworowy. Naukowcy z obu uczelni sprawdzają, czy ekstrakt z korzeniowca sosnowego może leczyć nowotwory, zwłaszcza raka jelita grubego.

- Prawie 1700 gatunków grzybów rośnie na tym terenie. Warto podkreślić, że aż 190 gatunków to tzw. endemity - znane wyłącznie z tej jednej lokalizacji. Rosną tu gatunki, dla których Puszcza Białowieska jest współcześnie jedynym miejscem występowania w Europie. Wśród grzybów Puszczy Białowieskiej jest liczna grupa o udowodnionym, silnym działaniu biologicznym - tłumaczą organizatorzy seminarum - warto podkreślić, że seminarium naukowe "Grzyby przyszłością medycyny?" ma za zadanie zintegrować polskie środowisko naukowe zajmujące się tą tematyką i wskazać możliwości współdziałania – dodają.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego