Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Jak długo utrzymują się przeciwciała po podaniu szczepionki Moderna?

MedExpress Team

Magda Mazurek

Opublikowano 26 maja 2021 09:03

Jak długo utrzymują się przeciwciała po podaniu szczepionki Moderna? - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto

W tym badaniu oceniano aktywność neutralizującą przeciwciał produkowanych po szczepieniu preparatem mRNA Moderny, wobec wariantu podstawowego oraz kilku nowych wariantów: brytyjskiego (B.1.1.7), południowoafrykańskiego (B.1.351), brazylijskiego (P.1), kalifornijskiego (B.1.429) oraz nowojorskiego (B.1.526).

Okazało się że szczepionka była skuteczna przez sześć miesięcy po drugiej dawce dla wszystkich wariantów, ale w różnym zakresie. Mutacje obecne w wariancie brytyjskim miały minimalny wpływ, podczas gdy mutacje w wariancie południowoafrykańskim znacząco wpływały na funkcję przeciwciał. Chociaż aktywność przeciwciał przeciwko wariantowi południowoafrykańskiemu była znacznie zmniejszona z czasem – to wciąż nie została całkowicie zniesiona. W dniu 209 ponad połowa surowic (58%) nadal wykazywała wykrywalną i silną aktywność neutralizującą przeciwko B.1.351.

Co ważne, wszyscy badani wykazywali w 43 dniu, szczyt odpowiedzi przeciwko wszystkim wariantom. Oznacza to, że osoby, u których aktywność przeciwko wariantom osłabła do niewykrywalnych poziomów, prawdopodobnie mają komórki B pamięci zdolne do reagowania na te warianty w przypadku narażenia na wirus lub potencjalnie przy szczepieniu przypominającym, co obserwuje się u ozdrowieńców 6 miesięcy później.

Odpowiedzi immunologiczne na szczepienia są często słabsze u osób starszych. Pomimo tego w tym badaniu wykazano, że szczepienie Moderna wywoływało przeciwciała przeciwko SARS-CoV-2 u osób w wieku od 56 do 70 i 71 lat i starszych, które są równie silne i trwałe , jak te wywołane u dorosłych w wieku 18 lat -55, co daje dalsze poparcie dla stosowania tej szczepionki w celu ochrony starszych populacji.

Źródło: https://www.biorxiv.org/content/10.1101/2021.05.13.444010v1?fbclid=IwAR3wYycIzORYrpV3Gr5KpTfhixWRHy4aj3PtSFmJ4imhQWXn6hvuJG-lc-8

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.