Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Jak w obliczu pandemii działają podmioty wykonujące badania obrazowe?

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 8 maja 2020 13:27

Jak w obliczu pandemii działają podmioty wykonujące badania obrazowe?  - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock/Getty Images

Pandemia koronawirusa trwa. Od dłuższego czasu obowiązują nas szczególne środki ostrożności w miejscach publicznych, a w miarę możliwości pozostanie w domach. Epidemia nie zatrzymała niestety innych chorób, dolegliwości oraz potrzeb pacjentów. Niektórzy lekarze i cześć placówek medycznych ograniczyli świadczenie stacjonarnych usług medycznych na rzecz konsultacji online. Szeroko pojęta telemedycyna zadomowiła się w naszym obecnym życiu. Co jednak zrobić, gdy pojawia się konieczność wykonania badań diagnostycznych? Jak w obliczu pandemii działają podmioty wykonujące badania obrazowe? Czy możemy bezpiecznie wykonywać tego typu badania?

W wywiadzie wzięli udział:

1) Marcin Ambroziak - Dyrektor MRI Diagnostyka
2) Anna Czepita - Manager Effi Orthopedic Clinic
3) Robert Ferenc - Dyrektor Generalny Centrum Medycyny Sportowej

Jak branża diagnostyczna zareagowała na na wybuch epidemii koronawirusa?

Effi Ortedic Clinic: Wiele punhopktów i pracowni diagnostycznych znacząco ograniczyło swoją działalność, zawężając wykonywanie badań do przypadków pilnych i onkologicznych. Część pracowni diagnostycznych zamknęła się czasowo, co spowodowało znaczne utrudnienia w dostępności badań. Wielu pacjentów pozostało praktycznie bez pomocy i z obawą, że w trakcie pandemii nie uda im się wykonać kluczowych dla swojego zdrowia badań.

Centrum Medycyny Sportowej: Nie ma obszaru gospodarki, która nie odczułaby negatywnych skutków koronawirusa SARS-COv-2 wywołującego chorobę COVID-19 dotyczy to także medycyny. Branża medyczna, a w szczególności podmioty świadczące usługi medyczne komercyjne z zakresu diagnostyki obrazowej tj. MRI, TK przechodzi ten sam trudny okres. Odnotowujemy spadki udzielania świadczeń. Pytanie jest jak długo będziemy musieli sobie z tym stanem radzić?

MRI Diagnostyka: Niestety branża diagnostyki obrazowej źle zareagowała na epidemię. Wielu pacjentów, ale również lekarzy, zapominają, że COVID-19 nie jest jedyną chorobą. W związku z powyższym zgłasza się do nas coraz więcej bólowych pacjentów, którzy niestety nie rozpoczęli diagnostyki i leczenia, w chwili, kiedy po raz pierwszy pojawił się ból, tylko wtedy kiedy stał się on nie do wytrzymania. Pamiętajmy, że ignorowanie niepokojących objawów, może prowadzić również do takich sytuacji, kiedy na leczenie może być już za późno.

Jak Państwo radzicie sobie w czasie epidemii?

Effi Orthopedic Clinic: Epidemię bez wątpienia odczuwają boleśnie wszystkie gałęzie gospodarki. W usługach medycznych czujemy podwójną presję, odpowiedzialność zarówno za zdrowie pacjenta, jak i za jego bezpieczeństwo epidemiczne w tym trudnym okresie.
Uważamy, że nawet w obliczu pandemii nie powinniśmy się całkowicie „zamykać na pacjenta”, gdyż pojawienie się zagrożenia związanego z zakażeniem koronawirusem nie spowodowało zmniejszenia liczby pacjentów, którzy wymagają szybkiej diagnostyki i porady medycznej.

Dlatego przeorganizowaliśmy swoje działania tak, aby zapewnić pacjentom potrzebne leczenie i najwyższe standardy bezpieczeństwa.

EFFI Orthopedic Clinic: Wykonujemy wszystkie badania obrazowe, które były dotychczas u nas dostępne- rezonans magnetyczny, tomografię komputerową i badania rentgenowskie. Nie ograniczamy się przy tym wyłącznie do badań pilnych, lecz wykonujemy pełny zakres potrzebnej pacjentowi diagnostyki.

Centrum Medycyny Sportowej: Sytuacja jest bardzo trudna. Pandemia koronawirusa SARS-COv-2 wywołującego chorobę COVID-19 zmienia i rewitalizuje nasze dotychczasowe pojmowanie biznesu. Są to dni a już nawet miesiące utrzymującego się pogorszenia koniunktury. Nie wiemy jak długo ten stan się jeszcze utrzyma, ale pomimo tych trudności - miejmy nadzieję przejściowych - poradzimy sobie. W każdym biznesie niepewność jest jednym z najgorszych czynników wpływających na trwałość realizacji założeń biznesowych, ale od tego jesteśmy by się z nimi zmierzyć i wyjść z tego zwycięsko.

MRI Diagnostyka: Jako placówka dedykowana do wykonywania wyłącznie wysokospecjalistycznych i wysokojakościowych badań rezonansem magnetycznym, ograniczyliśmy do minimum możliwość pojawienia się potencjalnych zakażeń COVID-19 wśród naszych Pacjentów oraz naszego personelu. W dalszym ciągu pracujemy w dotychczas zaplanowanych godzinach pracy.

Jakie działania Państwo podjęliście sami, a do jakich musieliście się dostosować?

Effi Orthopedic Clinic: Zgodnie z ogólnokrajowymi zaleceniami obowiązuje noszenie maseczek ochronnych. Jeżeli z jakiegoś powodu pacjent takiej maseczki nie posiada, może ją u nas zakupić za symboliczną opłatą. Przychód ze sprzedaży - przeznaczamy na zakup masek ochronnych dla pracowników medycznych innych szpitali.

Wprowadziliśmy również podwyższone zasady bezpieczeństwa. Przed wejściem umieściliśmy bezdotykowy, automatyczny dozownik z płynem do dezynfekcji rąk, każdy z pacjentów otrzymuje także jednorazowe rękawiczki. Ze względów bezpieczeństwa ustaliliśmy również limit osób, które mogą zostać przyjęte w danym czasie – pacjenci są zapisywani na badania w większych niż dotychczas odstępach czasu oraz proszeni, jeśli ich stan zdrowia na to pozwala, o przybycie na badanie bez osób towarzyszących i zachowanie większego dystansu.

Zapewniamy również odpowiednią ochronę naszym pracownikom, dlatego zostali oni wyposażeni w środki ochrony osobistej, dzięki którym możemy bezpiecznie wykonywać wszystkie oferowane przez nas badania.

CMS: W trosce zdrowie naszych pracowników a także pacjentów podjęliśmy dodatkowe decyzje i obostrzenia minimalizujące zagrożenie koronawisrusa SARS-COv-2 wywołującego chorobę COVID-19. Wszystkie są zgodne z zaleceniami Głównego Inspektoratu Sanitarnego (GIS), Ministerstwa Zdrowia, WHO a nawet Polskiego Lekarskiego Towarzystwa Radiologicznego. Należą do nich, m.in. wydłużenie przerw między badaniami na dodatkową dezynfekcję aparatów, po ankiety epidemiologiczne nie wyłączając pomiaru temperatury u pacjentów w pracowniach diagnostycznych MRI i TK.

MRI Diagnostyka: Na czas epidemii zostały wydłużone sloty czasowe na badania, w ten sposób, aby żaden pacjent nie spotkał drugiego w placówce, a personel miał czas na odkażenie wszystkich powierzchni pomiędzy badaniami. Ponadto każdy otrzymuje maseczkę jednorazową, płyn dezynfekcyjny oraz komplet rękawiczek jednorazowych.

Jakie zachowania pacjentów obserwujecie w okresie pandemii koronawirusa?

MRI Diagnostyka: Pacjenci podchodzą bardzo poważnie do obostrzeń ustanowionych przez Państwo oraz do naszych próśb. W związku z wprowadzonymi w naszej pracowni zasadami, mającymi na celu wyeliminowanie mijanie się pacjentów, prosimy o punktualne przybywanie na umówione godziny badań oraz w miarę możliwości o ograniczenie ilości osób towarzyszących. Jeżeli zdarzy się, że pacjent pojawi się wcześniej, a nie zakończymy jeszcze wszystkich czynności dezynfekcyjnych po poprzednim badaniu, Pacjenci ze zrozumieniem oczekują na swoją kolej przed wejściem do pracowni.

Centrum Medycyny Sportowej: Podkreślić należy pełne zrozumienie powagi problemu przez pacjentów i są one na ogół zgodne z oczekiwaniami w przestrzeganiu zasad wprowadzonych w placówkach takich jak CMS. Dotyczą one nas wszystkich jak noszenie masek jednorazowych czy dezynfekcja rąk, itp.

Jakie badania mogą obecnie wykonywać pacjenci?

MRI Diagnostyka: Obecnie w naszej pracowni można wykonać wszystkie badanie, jakie wykonywaliśmy przed epidemią. Ograniczona jest jednak ilość wykonywanych badań ze względu na wydłużenie slotów rezerwacji, mających na celu zostawienie czasu dla naszego personelu na dezynfekcję wszystkich powierzchni po poprzednim badaniu.

Effi Orthopedic Clinic: Wykonujemy wszystkie oferowane przez nas badania obrazowe – rezonans magnetyczny, tomografię komputerową, badania RTG i USG. Jako jedni z nielicznych w Krakowie, oferujemy pacjentom możliwość omówienia wyniku badania bezpośrednio po jego wykonaniu. Dla bezpieczeństwa wszystkich, wprowadziliśmy jedynie ograniczenia w ilości wykonywanych badań w danym czasie, po to, aby zminimalizować kontakt pomiędzy pacjentami. Godziny pracy EFFI Clinic pozostały niezmienione (8:00 - 20:00).

Centrum Medycyny Sportowej: Wykonujemy wszystkie badania począwszy od MRI poprzez TK, USG, RTG, EEG i EMG. Zapewniamy ciągłość leczenia u naszych pacjentów przy jednoczesnym zachowaniu bezpieczeństwa epidemiologicznego.

Jaka jest obecnie skala wykonywanych badań w porównaniu do okresu przed epidemią?

MRI Diagnostyka: Początkowo ilość wykonywanych badań drastycznie spadła, jednak w tej chwili zgłasza się do nas coraz więcej pacjentów, którzy przestają już sobie radzić ze swoimi dolegliwościami bólowymi, lub którym odwołano zaplanowane badania w ramach NFZ. Również lekarze w trakcie teleporad, coraz częściej zalecają wykonanie badań diagnostycznych, zaznaczając jednak, aby pacjenci wybierali placówki, gdzie ryzyko zakażenia jest ograniczone do minimum. My np. posiadamy własne indywidualne wejście do placówki, wykonujemy wyłącznie badania Rezonansu Magnetycznego, każdy z naszych pacjentów ma pewność, że jest jedynym pacjentem w placówce, również ograniczyliśmy ilość personelu jaka znajduje się w pracowni do pracownika rejestracji, oraz technika elektroradiologa. Wyjątkiem są badania z podaniem kontrastu, gdzie dodatkowo w pracowni znajduje się pielęgniarka oraz lekarz nadzorujący podanie kontrastu.

Effi Ortopedic Clinic: liczba badań spadła o ponad 50%.

Centrum Medycyny Sportowej: Mówimy o spadku blisko 50%.

Z jakimi problemami obecnie zgłaszają się pacjenci?

MRI Diagnostyka: Obecnie zgłasza się do nas coraz więcej pacjentów mocno bólowych. Są to często pacjenci, którzy w wyniku obostrzeń zrezygnowali czasowo z zabiegów fizjoterapeutycznych co niestety bardzo negatywnie wpłynęło na stan ich zdrowia. Coraz częściej pojawiającą się grupą są również osoby nie mogące znaleźć pomocy w publicznej służbie zdrowia, np. z powodu zamknięcia szpitala i odwołania badań zaplanowanych ponad rok temu w ramach NFZ, czy osób, którym odmawia się badań obrazowych pomimo zgłoszenia się na SOR. Dla przykładu, w okresie epidemii, mieliśmy między innymi przypadek pacjenta, który zgłosił się z silnymi bólami głowy oraz nagłym pogorszeniem wzroku na jeden z SOR’ó w szpitalu w Warszawie. Niestety lekarz zbagatelizował te objawy odsyłając Pacjenta do domu nie zlecając nawet żadnych dodatkowych badań. Na szczęście, badania Rezonansu Magnetycznego można wykonywać bez skierowania i pacjent umówił się na poniedziałek na badanie MR głowy w naszej placówce. Technik elektroradiolog jeszcze w trakcie badania skontaktowała się z naszym lekarzem dyżurnym (w ramach teleradiologii), prosząc o szybką ocenę stanu zdrowia pacjenta i pilne skierowanie do szpitala. Jeszcze tego samego dnia, pacjent został przyjęty do tego samego szpitala, w którym odmówiono mu w weekend dalszej diagnostyki, a już w środę rano, miał wykonaną operację ratującą życie, na szczęście zakończoną powodzeniem. Gdyby nie było możliwości wykonywania w dzisiejszym czasie prywatnego badania MR bez skierowania, ta historia mogłaby się skończyć zupełnie inaczej.

Effi Orthopedic Clinic: Na przestrzeni ostatnich tygodni zaobserwowaliśmy trzy grupy pacjentów. Pierwsza, to pacjenci onkologiczni i przewlekle chorzy, którzy wymagają cyklicznych badań kontrolnych i muszą mieć wykonane badania na cito. Kolejna grupa to pacjenci po urazach oraz te osoby, którym na skutek pracy wykonywanej z domu, najczęściej w pozycji siedzącej, przed ekranem komputera, nasiliły się dolegliwości bólowe głowy i kręgosłupa. Ostatnią grupę pacjentów stanowią osoby, które miały już wcześniej zlecone wykonanie badań obrazowych, a których nie wykonały z uwagi na brak czasu, a obecnie w związku z pracą zdalną i większą elastycznością czasową mogą sobie pozwolić na zrealizowanie zaleceń.

Centrum Medycyny Sportowej: Najczęściej są to urazy głowy, kończyn i wiele innych.

Czy udzielacie Państwo teleporad/konsultacji online uzupełniających diagnostykę obrazową?

MRI Diagnostyka: W celu ograniczenia personelu w placówce, a tym samym potencjalnych źródeł zakażenia, wszyscy nasi lekarze pracują w systemie teleradiologii – opisują badania zdalnie z domu, mając jednocześnie dostęp do aktualnie wykonywanego badania, tak aby przypadki pilne, były właśnie w takim trybie opisywane i kierowane na odpowiednie leczenie. Również w związku z aktualną sytuacją, rekomendujemy naszym pacjentom odbiór wyników online, poprzez stworzony w tym celu dedykowany portal, tak aby nie trzeba było zgłaszać się kolejny raz do naszej pracowni po odbiór wyniku papierowego (taka możliwość odbioru nadal istnieje, jednak w tej chwili prosimy o wcześniejsze zgłoszenie takiej potrzeby w celu przygotowania dokumentu do odbioru wcześniej).

Effi Orthopedic Clinic: W przypadku części naszych usług jest możliwość telefonicznego omówienia wyniku badania, jednak ich skala jest ograniczona do pojedynczych przypadków. Trzeba pamiętać, że radiologiczny obraz ewentualnych zmian powinien być zawsze skonfrontowany z badaniem klinicznym pacjenta i jego dolegliwościami.

Centrum Medycyny Sportowej: Jako ośrodek leczniczo-rehabilitacyjny z kompleksową diagnostyką obrazową specjalizujemy się w terapii urazów ortopedycznych. Nie wszystkie problemy zdrowotne naszych pacjentów jesteśmy w stanie zdiagnozować przy użyciu teleporad – czyli e-wizyt. Rozwiązania z pola telemedycyny dają szansę ułatwić i zachować ciągłość świadczeń, choć z uwagi na wyżej wspomniany charakter świadczeń medycznych i specyfikę CMS nasze usługi będą realizowane w trybie stacjonarnym dotyczy to badań USG, RTG, Rezonansu magnetycznego 3T czy Tomografii Komputerowej. Pacjent ma możliwość uzyskać w CMS e-recepty czy e – zwolnienie.

Źródło: www.znanylekarz.pl

Podobne artykuły

Msolecka
FelietonMałgorzata Solecka

Zakupy covidowe. Coś tu pachnie

27 lutego 2024
iStock-1361760808
23 stycznia 2024
Nuvaxovid
4 stycznia 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także