Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Jakich zmian domagają się ratownicy w ustawie o kadrach medycznych podczas pandemii

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 22 grudnia 2020 13:39

Jakich zmian domagają się ratownicy w ustawie o kadrach medycznych podczas pandemii - Obrazek nagłówka
Thinkstock/GettyImages

Epidemia koronawirusa ciągle trwa i wiele wskazuje na to, że szybko się nie skończy. Na całym świecie odnotowano już ponad 77 milionów zakażeń. W Polsce 1 214 525 osób jest zakażonych.

Przewodniczący OZZRM Piotr Dymon poinformował redakcję Medexpress, że środowisko ratowników medycznych z niepokojem obserwuje działania mające na celu zaprzestanie procedowania nowelizacji ustawy z dnia 27 listopada 2020 roku w celu zapewnienia w okresie ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii kadr medycznych.

- Ustawa wprowadza zmiany w ustawie z dnia 10 maja 2018 roku o zmianie ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1115, 1942 i 2130), o które zabiegało środowisko ratowników medycznych i które w istotny sposób wpływają na możliwość szybkiego reagowania i pomocy pacjentom znajdującym się w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego w czasie epidemii wirusa SARS-CoV-2. Zmiany te dotyczą możliwości odsunięcia o rok przejęcia dyspozytorni medycznych przez urzędy wojewódzkie, co zakłada możliwość pozostania dyspozytorni medycznej w rękach dysponentów ratownictwa medycznego do końca 2021 roku. Zmiany dotyczą też form zatrudnienia dyspozytorów medycznych - powiedział Piotr Dymon.

- Wprowadzenie równoważnego czasu pracy w jednostkach systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne, powoduje, że zarówno dyspozytorzy medyczni, jak i ratownicy medyczni (z wyłączeniem kierowców) będą mogli pracować w systemie 24-godzinnym oraz pełnić dyżury medyczne - dodał.

Ustawa w celu zapewnienia dostępności kadr medycznych w systemie PRM definiuje wymagania dla kierownika zespołu ratownictwa medycznego oraz przewiduje możliwość przedłużenia do dnia 31 grudnia 2021 roku obecnie obowiązujących umów na zadania zespołów ratownictwa medycznego w odniesieniu do tych dysponentów, u których nie dojdzie do zmian w zakresie liczby i granic rejonów operacyjnych. Pozwoli to na uniknięcie sytuacji, w której przejęcie dyspozytorni medycznych przez wojewodów z dnia 31 grudnia 2020 r. na dzień 1 stycznia 2021 r. zbiegłoby się w czasie ze zmianą organizacji SWD PRM w związku ze zmianą rejonów operacyjnych w warunkach tradycyjnie zwiększonej liczby zgłoszeń alarmowych i wyjazdów w tym okresie.

- Ustawa z dnia 27 listopada 2020 roku o zmianie niektórych ustaw w celu zapewnienia w okresie ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii kadr medycznych, która zmienia ustawę z dnia 10 maja 2018 roku o zmianie ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 1115, 1942 i 2130) w środowisku ratowników medycznych jest bardzo oczekiwana - powiedział Piotr Dymon.

- Epidemia wirusa SARS-CoV-2 pokazała, że w systemie opieki zdrowotnej najważniejsze jest zapewnienie odpowiedniej liczby kadr medycznych. Obawiamy się, że brak dalszych prac nad ustawą spowoduje, że system utworzony w celu realizacji zadań państwa polegających na zapewnieniu pomocy pacjentom w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego nie zadziała - dodał.

Od marca w związku z sytuacją epidemiologiczną notorycznie występowały problemy braku personelu medycznego w zespołach ratownictwa medycznego oraz w dyspozytorniach medycznych. Pracownicy systemu, którzy walczyli na pierwszej linii walki z koronawirusem ulegali zakażeniu, a ich absencja powodowała duże braki w dostępności ambulansów. Były problemy w zapewnieniu odpowiedniej obsady w dyspozytorni medycznej.

- Mając na uwadze nasze zaangażowanie w walkę o życie i zdrowie osób w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego, domagamy się wprowadzenia zmian zawartych w ustawie z dnia 27 listopada 2020 roku o zmianie niektórych ustaw w celu zapewnienia w okresie ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii kadr medycznych dotyczących systemu PRM. Wyrażamy nadzieję na kontynuowanie prac nad ustawą w części dotyczącej systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne - wyjaśnił Piotr Dymon.

Przypomnijmy:

22 grudnia resort zdrowia poinformował o 7 192 nowych i potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem z województw:
mazowieckiego (884),
kujawsko-pomorskiego (768),
śląskiego (719),
pomorskiego (697),
warmińsko-mazurskiego (578),
wielkopolskiego (574),
lubelskiego (524),
łódzkiego (453),
dolnośląskiego (409),
zachodniopomorskiego (391),
podkarpackiego (225),
małopolskiego (196),
podlaskiego (172),
świętokrzyskiego (153),
lubuskiego (141),
opolskiego (93).

215 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną.

Z powodu COVID-19 zmarły 72 osoby, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 237 osób.

Liczba zakażonych koronawirusem: 1 214 525/25 783 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

W związku z korektami wprowadzanymi na bieżąco przez laboratoria w systemie EWP, globalna liczba zakażeń od początku pandemii może nie być sumą kolejnych dziennych zakażeń.
Codzienne raporty zakażeń od poziomu danych ogólnopolskich do poziomu danych powiatowych dostępne są na stronie: http://gov.pl/raport-zakazen.

Źródło: MZ

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.