Subskrybuj
Logo małeWyszukiwanie

Jest apel 26 organizacji o weto w sprawie ograniczenia wydatków na zdrowie

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 22 grudnia 2022 08:17

Jest apel 26 organizacji o weto w sprawie ograniczenia wydatków na zdrowie - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Federacja Pracodawców Polskich Komitet ds. Ochrony Zdrowia poinformowała na Twitterze o przekazaniu do prezydenta Andrzeja Dudy apelu o skierowanie do ponownego rozpatrzenia ustawy zmieniającej zasady finansowania publicznego systemu ochrony zdrowia.

To FPP, bezpośrednio po decyzji Sejmu odrzucającej weto Senatu (15 grudnia) wystąpiła do innych organizacji o wspólne stanowisko i wspólny apel do prezydenta.

Dokument podpisało 26 organizacji pracowników, pracodawców i pacjentów. Chcą one skierowania do ponownego rozpatrzenia nowelizacji ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty oraz niektórych innych ustaw. - Przedłożona Panu Prezydentowi ustawa zawiera szereg rozwiązań prowadzących do trwałego ograniczenia publicznego finansowania świadczeń opieki zdrowotnej – podkreślają sygnatariusze apelu.

Nowelizacja ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty oraz niektórych innych ustaw zawiera przepisy, które przerzucają finansowanie szeregu świadczeń zdrowotnych (w tym szczepień ochronnych, ratownictwa medycznego i procedur wysokospecjalistycznych a także leków dla seniorów i kobiet w ciąży) z budżetu państwa do NFZ. Wstrzymuje też przekazywanie przez budżet składek zdrowotnych za osoby, które nie opłacają ich z innych tytułów (m.in. za mundurowych) a także przewiduje jednorazowe zasilenie z funduszu zapasowego NFZ (czyli składek zdrowotnych) Funduszu Przeciwdziałania COVID-19 kwotą do 5,5 mld zł. W sumie oznacza to utratę ok. 13 mld zł tylko w 2023 roku, choć resort zdrowia zapewnia, że ochrona zdrowia nie straci, bo poziom finansowania gwarantuje ustawa 7 proc. PKB na zdrowie. Jej gwarancje jednak są niewiele warte, co pokazuje opublikowany na początku grudnia raport OECD i Komisji Europejskiej, zgodnie z którym w 2020 roku Polska z wydatkami publicznymi na zdrowie poniżej 5 proc. plasowała się na absolutnym końcu krajów unijnych.

- Wobec długu zdrowotnego związanego z epidemią COVID-19, konieczności zapewnienia odpowiednich warunków pracy pracownikom sektora ochrony zdrowia oraz znaczenia stabilnego funkcjonowania ośrodków zapewniających opiekę nad pacjentami, uznajemy wspomnianą regulację za bezpośrednie zagrożenie dla systemu ochrony zdrowia – czytamy w apelu podpisanym m.in. Krajowy Sekretariat Ochrony Zdrowia NSZZ Solidarność, samorządy zawodów medycznych, związki zawodowe i liczne organizacje pacjentów.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także