Subskrybuj
Logo małe
Szukaj
banner

Lekarze rozczarowani brakiem tematów związanych z ochroną zdrowia w kampanii prezydenckiej

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 27 maja 2025 10:00

Lekarze rozczarowani brakiem tematów związanych z ochroną zdrowia w kampanii prezydenckiej - Obrazek nagłówka
Kampania wyborcza powinna być merytorycznym plebiscytem, który przyniesie nam odpowiedzi na ważne pytania dotyczące spraw interesujących społeczeństwo. Tymczasem w bieżącej elekcji nawet sprawy związane z ochroną zdrowia traktowane są jako ewentualna pałka, którą przeciwnicy okładają się wzajemnie.

– Wiem, że to myślenie idealistyczne, bo kandydaci są zajęci właśnie wszystkim, a nie tematami związanymi ze zdrowiem, ale naszym obowiązkiem jest naznaczanie ważnych dla pacjentów, lekarzy i lekarzy dentystów tematów. Stąd też nasze pytania na które chcielibyśmy uzyskać w tym tygodniu odpowiedź od Rafała Trzaskowskiego i Karola Nawrockiego – mówi Michał Bulsa, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Szczecinie.

Kampania wyborcza zbliża się do finału. Lekarze i lekarze dentyści nie ukrywają, że w środowisku czuć rozczarowanie, że tematy związane z ochroną zdrowia podejmowane były rzadziej niż się spodziewano. Kompetencje prezydenta w zakresie troski o sytuacje pacjentów i lekarzy są relatywnie małe, ale przykład prezydenckiego weta Andrzeja Dudy w temacie składki zdrowotnej pokazuje, że jest to również głos ważny.

Okręgowa Rada Lekarska w Szczecinie sformułowała kilka tez raz pytań o których rozmowa w kampanii wyborczej powinna mieć miejsce.

- Zdrowie i mieszkalnictwo to dla Polaków dwa najważniejsze tematy z zakresu społecznego. Partie polityczne i kandydaci na prezydenta wiedzą jednak, że to jednocześnie najtrudniejsze zagadnienia, których nie da się rozwiązać bez pieniędzy, koncepcji i odpowiedniego zaplecza merytorycznego. Kandydaci na prezydenta w tej kampanii nie starali się nawet otaczać czy spotykać z lekarzami i lekarzami dentystami, by rozmawiać o zdrowiu, co traktujemy jako rozczarowujące. Temat kolejek do lekarzy, profilaktyki, europejskiej polityki lekowej czy oczywiście składki zdrowotnej powinny być szeroko dyskutowane, bo to ważne dla szerokiego ogółu społeczeństwa – mówi Michał Bulsa.

Prezes Michał Bulsa w porozumieniu z lekarzami i lekarzami dentystami sformułował kilka tez ważnych dla środowiska medycznego w Polsce.

Jakie są oczekiwania lekarzy i lekarzy dentystów względem prezydenta?

  • Oczekujemy jasnej deklaracji czy nowy prezydent podpiszę ustawę obniżającą składkę zdrowotną dla przedsiębiorców przy jednoczesnym braku gwarancji ustawowej rekompensaty z budżetu Państwa dla Narodowego Funduszu Zdrowia
  • Oczekujemy deklaracji prezydenta w sprawie minimalnych wynagrodzeń personelu medycznego. Czy zmiany polegające na obniżeniu standardów warunków pracy i wynagrodzenia w tym zakresie będą spotykały się z aprobatą prezydenta i będą podpisywane?
  • Jak prezydent planuje wpływać na politykę Rządu w temacie sytuacji pacjentów czekających w rosnących kolejkach do lekarzy i lekarzy dentystów?
  • Prezydent współpracuje z Radą do spraw Ochrony Zdrowia, która analizuje sytuację w ochronie zdrowia, przygotowuje opinie i ekspertyzy dla Prezydenta, a także wspiera działania prezydenta w zakresie legislacji. Czy zamierza Pan mieć inicjatywę ustawodawczą w tematach związanych ze zdrowiem?

Oczekujemy, że współpraca między środowiskiem ochrony zdrowia, a prezydentem będzie układać się dobrze, a nasz głos w najważniejszych dla lekarzy, lekarzy dentystów i pacjentów sprawach nie zostanie zignorowany.

- Oczekujemy, że jeszcze w tej kampanii kandydaci zabiorą głos w tematach związanych z ochroną zdrowia. Druga tura wyborów powinna być bardziej merytoryczna, a niestety na ten moment nie jest – mówi Michał Bulsa.

inf pras

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie o pracę za darmo

Lub znajdź wyjątkowe miejsce pracy!

Zobacz także