Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Ministerstwo Zdrowia wprowadziło obowiązek szczepień dla niektórych zawodów

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 7 grudnia 2021 13:20

Ministerstwo Zdrowia wprowadziło obowiązek szczepień dla niektórych zawodów - Obrazek nagłówka
Na dzisiejszej konferencji prasowej Ministerstwa Zdrowia, Adam Niedzielski poinformował o nowych obostrzeniach związanych z epidemią koronawirusa w Polsce. Najważniejsza zmiana dotyczy obowiązku szczepień, który zostanie nałożony na wybrane grupy zawodowe czyli medyków, nauczycieli oraz służby mundurowe.

W związku z ciągle wysokimi wskaźnikami dziennych zakażeń koronawirusem, oraz zbliżającym się okresem świątecznym, Ministerstwo Zdrowia postanowiło wprowadzić dodatkowe obostrzenia oraz nakazy, w tym m.in. obowiązek szczepień dla medyków, nauczycieli oraz służby mundurowe.

- Będziemy chcieli od 1 marca wprowadzić obowiązek dla trzech grup: medyków, nauczycieli oraz służb mundurowych — poinformował minister.

Minister wyraził umiarkowane zadowolenie z faktu, że ilość dziennych zakażeń ustabilizowała się w ciągu ostatnich tygodni.

- Sytuacja epidemiczna się ustabilizowała. Od półtora tygodnia średnia dzienna liczba zakażeń jest na poziomie 23 tys. Jednak nie widać wyraźnych spadków tych statystyk. Dodatkowo bardzo ryzykownym elementem jest nowy wariant „Omikron” – powiedział w czasie konferencji Adam Niedzielski.

Rząd wprowadza również naukę zdalną, która ma obowiązywać w okresie świątecznym.

Chcemy wykorzystać okres ferii, żeby wydłużyć okres nieobecności dzieci w szkołach. Te kilka dni poprzedzające święta, od 20 do 23 grudnia, oraz okres po świętach będzie okresem zdalnej nauki. Ten okres potrwa do 9 stycznia i potem wrócimy do stacjonarnego nauczania — powiedział Adam Niedzielski.

Inną zmianą będzie możliwość zażądania przez pracodawcę ważnego testu na COVID-19. Ustawa ma też wprowadzić darmowe testy dla wszystkich obywateli.

- Pracodawca będzie mógł oczekiwać od pracownika wyniku testu na COVID-19 - powiedział Adam Niedzielski

Najważniejsze obostrzenia:

  • Od 15 grudnia: obniżony zostaje limit obłożenia w restauracjach, hotelach, teatrach, kinach, obiektach sportowych i sakralnych do 30 proc.
  • Każdy pracownik będzie miał mieć dostęp do darmowego testu na obecność COVID-19
  • Od 1 marca wprowadzony zostanie obowiązek szczepienia dla wybranych grup pracowniczych: medycy, nauczyciele i służby mundurowe.
  • Obowiązkowe testy dla współdomowników osoby zakażonej COVID-19.
  • Nauka zdalna w szkołach podstawowych i średnich od 20 grudnia do 9 stycznia.
  • Limit 75 proc. obłożenia w transporcie zbiorowym od 15 grudnia.

Źródło: TVP Info

Podobne artykuły

Msolecka
FelietonMałgorzata Solecka

Zakupy covidowe. Coś tu pachnie

27 lutego 2024
iStock-1361760808
23 stycznia 2024
Nuvaxovid
4 stycznia 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także