Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
Agnieszka Gierszon z KZZPMLD

MZ nie podało jasnych wytycznych ws. dodatków dla diagnostów podczas pandemii

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 10 listopada 2020 14:56

MZ nie podało jasnych wytycznych ws. dodatków dla diagnostów podczas pandemii - Obrazek nagłówka
Fot. MedExpress TV

Epidemia koronawirusa ciągle trwa. Wiele wskazuje na to, że szybko się nie skończy. Na całym świecie odnotowano już ponad 50 mln zakażeń. W Polsce 593592 osób jest zakażonych. Od początku pandemii diagności laboratoryjni diagnozują koronawirusa. Są przemęczeni, sfrustrowani niskimi zarobkami oraz niewydolnością systemów laboratoryjnych. Co więcej każdego dnia boją się o własne zdrowie i życie. O problemach diagnostów podczas epidemii koronawirusa - opowiedziała Medexpressowi Agnieszka Gierszon z KZZPMLD.

- Choć mamy coraz więcej badań, to coraz mniej rąk do pracy. Diagnostyka koronawirusa osiąga zatrważające pułapy. Jesteśmy u kresu wytrzymałości jeśli chodzi o przerabianie testów na koronawirusa - powiedziała Gierszon.

- Coraz więcej zakażonych leży w szpitalach i jest diagnozowanych pod względem innych dolegliwości. Badamy wiele materiałów zakaźnych, dlatego coraz bardziej jesteśmy narażeni na zakażenie koronawirusem. Boimy się o własne zdrowie oraz swoich bliskich - dodała.

Agnieszka Gierszon zaznaczyła, że są problemy z wypłatami dodatków dla diagnostów laboratoryjnych. - 1 listopada minister zdrowia wydał polecenie prezesowi NFZ ws. wypłaty dodatków dla osób wykonujących czynności diagnostyczne w szpitalach I, II, III poziomu zabezpieczenia COVID-19. Niestety polecenie ministra zdrowia jest niejednoznaczne. Jest wiele niejasności pod tym względem. Napisaliśmy wczoraj pismo do MZ z prośbą o opublikowanie jasnych wytycznych odnośnie wypłaty dodatków. Zastanawiamy się, dlaczego dodatki nie obejmują wszystkich diagnostów pracujących w laboratoriach covidowych - powiedziała Gierszon.

Zgodnie z wytycznymi MZ dodatki nie należą się pracownikom wykonującym badania na koronawirusa, o ile laboratorium nie ma podpisanej z NFZ umowy na wykonywanie tych badań. Pieniędzy nie otrzymają także pracownicy laboratoriów w szpitalach III poziomu zabezpieczenia, jeżeli w ich strukturze brakuje laboratorium COVID-19. Polecenie ministra zdrowia pomija również pracowników WSSE i PSSE oraz Centrów Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa, którzy zajmują się zarówno diagnostyką na SARS-CoV-2, jak i badaniem i preparatyką osocza ozdrowieńców.

Zdaniem Agnieszki Gierszon brakuje jasnych wytycznych z MZ ws. wykonywania testów antygenowych. - Nie wiemy, gdzie testy powinny być wykonywane, kto ma je autoryzować. (przypomnę, że prawo do autoryzacji ma diagnosta laboratoryjny lub lekarz z odpowiednią specjalizacją). Choć tydzień temu napisaliśmy do ministra zdrowa w tej sprawie, to do dziś nie otrzymaliśmy odpowiedzi - wyjaśniła.

Przypomnijmy:

10 listopada Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 25 484 nowych i potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem z województw:
śląskiego (4276),
wielkopolskiego (3846),
małopolskiego (2697),
mazowieckiego (1982),
dolnośląskiego (2541),
łódzkiego (1431),
podkarpackiego (1236),
pomorskiego (1116),
kujawsko-pomorskiego (1108),
lubelskiego (985),
opolskiego (762),
zachodniopomorskiego (738),
świętokrzyskiego (753),
podlaskiego (714),
lubuskiego (650),
warmińsko-mazurskiego (649).
Z powodu COVID19 zmarło 61 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 269 osób.

Aktualna liczba zakażonych koronawirusem: 593592/8 375 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

Źródło: MZ

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.