Subskrybuj
Logo małeWyszukiwanie

MZ: w pediatrii wróci prawdopodobnie finansowanie ryczałtowe

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 20 maja 2022 16:03

MZ: w pediatrii wróci prawdopodobnie finansowanie ryczałtowe - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Minister zdrowia przyznaje, że „przygląda się pediatrii” i zapowiada zmiany w finansowaniu. Te zmiany to przywrócenie wycofanych rok temu ryczałtów, co ma pomóc placówkom realizującym świadczenia pediatryczne w podstawowym zakresie i stworzenie mechanizmów zabezpieczających dodatkowo finansowanie świadczeń wysokospecjalistycznych.

Minister zdrowia Adam Niedzielski oraz prezes NFZ Filip Nowak odwiedzili w piątek Uniwersytecki Szpital Dziecięcy w Krakowie-Prokocimiu i właśnie tam – w placówce, w której w ubiegłym roku niezadowolenie lekarzy przerodziło się w wielomiesięczny konflikt z dyrekcją, który o mało nie sparaliżował placówki i nie zagroził pacjentom ewakuacją – ogłosili, że w segmencie świadczeń pediatrycznych potrzebna jest kolejna zmiana zasad finansowania.

W 2021 roku zaprzestano bowiem finansowania ryczałtowego, mimo że duża część ekspertów zwracała uwagę na ryzyka związane z taką decyzją. NFZ i Ministerstwo Zdrowia tłumaczyły wówczas, że brak limitów na świadczenia pediatryczne spowoduje, iż placówki, które leczą pacjentów, nie będą miały żadnych problemów finansowych. Okazało się to jednak nieprawdą. Po pierwsze, w czasie pandemii liczba wykonywanych świadczeń spadła – co uderzyło w pierwszej kolejności w szpitale powiatowe i wojewódzkie, dodatkowo borykające się z problemem demografii (spadająca liczba pacjentów poniżej 18. roku życia). Z drugiej strony – szpitale wysokospecjalistyczne, w których świadczenia były wykonywane, podkreślały i podkreślają nadal, że podstawowym problemem jest wycena tych świadczeń – ponieważ w ogromnej części świadczeń jest ona znacząco poniżej kosztów, wykonywanie większej liczby świadczeń wręcz pogłębia stratę finansową szpitala. A im szpital jest w gorszej kondycji, tym warunki pracy bardziej się pogarszają. – Zwróciłem się do prezesa NFZ Filipa Nowaka o wzmocnienie finansowe dla pediatrii. Chcemy zdecydowanie wzmocnić wysokospecjalistyczną pediatrię, jednocześnie pediatrię na poziomie podstawowym, gwarantując stałe finansowanie – mówił Adam Niedzielski w Krakowie. - Będziemy chyba chcieli wrócić do finansowania ryczałtowego gwarantującego dostęp podstawowy, a jednocześnie znaleźć mechanizmy dodatkowego finansowania szpitali – mówił więc w piątek prezes NFZ Filip Nowak, zaznaczając, że nad zmianami cały czas pracuje powołany do tego zespół. - Także musimy popracować nad płynnością finansową najlepszych szpitali, czyli spróbować znaleźć mechanizmy szybszego płacenia za nadwykonania - i to również jest celem i zadaniem tego Zespołu. Myślę, że niedługo przedstawimy wyniki prac – stwierdził.

1 kwietnia 2022 r. minister zdrowia powołał nowy zespół do spraw opracowania propozycji zmiany finansowania świadczeń pediatrycznych. Jego przewodniczącym został Filip Nowak, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia, a zastępcą przewodniczącego Marek Migdał, dyrektor CZD w Warszawie. Zespół na przedstawienie propozycji ma czas do 20 czerwca.

Zobacz także

sejmowa-komisja-zdrowia
Na żywo

Sejmowa Komisja Zdrowia

21 listopada 2023
iStock-814388552
10 listopada 2023
141948617
20 października 2023
iStock-1349351535
19 października 2023
kardiologia
28 września 2023