Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

MZ zmienia standard organizacyjny opieki w izolatoriach

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 12 października 2020 09:18

MZ zmienia standard organizacyjny opieki w izolatoriach - Obrazek nagłówka
Fot. Lukasz Cynalewski / Agencja Gazeta
W Dz.U. RP opublikowało nowelizację rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie standardu organizacyjnego opieki w izolatoriach.

W okresie od dnia 20 marca 2020 r. do odwołania na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej ogłoszony został stan epidemii w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2. W związku z powyższym jest konieczne podejmowanie jak najszerszych i najskuteczniejszych działań związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 do czego przyczyni się określenie standardów organizacyjnych opieki w izolatoriach.

Zmiana ma na celu poszerzenie kategorii tych osób, które mogą kierować pacjentów do izolatorium o lekarza udzielającego świadczeń u świadczeniodawcy podstawowej opieki zdrowotnej. Rozwiązanie to pozwoli na usprawnienie procesu kierowania chorych skąpo lub bezobjawowych, którzy nie powinni podlegać izolacji domowej, do izolatoriów. Obecnie lekarze POZ kierują takie osoby bezpośrednio do szpitala zakaźnego, co powoduje nadmierne obciążenie tych placówek.

Ponadto, mając na celu optymalne wykorzystanie obiektów przeznaczonych na izolatoria, proponuje się umożliwienie umieszczania w tym samym pokoju osób, których zakażenie wirusem lub zachorowanie na COVID-19 zostało potwierdzone dodatnim wynikiem testu na obecność wirusa SARS-CoV-2.

Zgodnie z art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 20 lipca 2000 r. o ogłaszaniu aktów normatywnych i niektórych innych aktów prawnych (Dz. U. z 2019 r. poz. 1461) w uzasadnionych przypadkach akty normatywne mogą wchodzić w życie w terminie krótszym niż czternaście dni, a jeżeli ważny interes państwa wymaga natychmiastowego wejścia w życie aktu normatywnego i zasady demokratycznego państwa prawa nie stoją temu na przeszkodzie, dniem wejścia w życie może być dzień ogłoszenia tego aktu w dzienniku urzędowym.

Źródło: Dz.U. RP

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także

prezydent Andrzej Duda
14 czerwca 2024
iStock-1266944621

Czy odra zaleje Polskę?

26 kwietnia 2024
iStock-1137042463 (002)
Światowy Dzień Walki z Gruźlicą

Gruźlica jest najbardziej śmiertelną chorobą infekcyjną na świecie

22 marca 2024
ThinkstockPhotos-185900261
5 marca 2024