Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
USA

Na Delcie się skończy?

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 24 września 2021 11:25

Na Delcie się skończy? - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Zdaniem doktora Scotta Gottlieba, byłego szefa amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków, obecna fala zakażeń koronawirusem, która coraz szybciej się rozprzestrzenia poprzez mutację Delta, może być ostatnim tak poważnym „atakiem” pandemii w Stanach Zjednoczonych.

Były komisarz FDA twierdzi, że jeśli nie pojawi się inny wariant wirusa, który okazałby się poważniejszy od Delty, to jest duże prawdopodobieństwo, że to, co dzieje się dziś to już ostatnia fala pandemii. Tym samym, SARS-CoV-2 przejdzie do kategorii endemicznego ryzyka zdrowotnego, czyli zachorowania na COVID-19 będą występować stale i na podobnym poziomie. Obecne szczepienia i odporność na infekcje wskazują, że wszystko zmierza właśnie w tym kierunku, choć, jak dodaje Gottlieb, trzeba bardziej zaangażować się w promocję szczepień, ponieważ dane pokazują, że wciąż za mało Amerykanów zdecydowało się zaszczepić.


Jak do tej pory zaszczepiło się 76,7 procent dorosłych przynajmniej jedną dawką. „Musimy osiągnąć około 80-85 procent, aby zacząć zauważać spadek liczby przypadków nowych zakażeń” – powiedział Gottlieb. I chociaż zaczęto obserwować w Stanach Zjednoczonych codzienny spadek nowych przypadków COVID-19, to czwarta fala wywołana Deltą jeszcze się nie kończy. Zwłaszcza przed zimą.


Według Gottlieba, gdy obecna fala pandemii osłabnie, koronawirus dalej będzie się rozprzestrzeniał, ale też będzie się pojawiał raczej w trybie „sezonowym” i będzie przypominał „drugą grypę” (choć będzie od niej bardziej patogenny). Społeczeństwo będzie musiało przyzwyczaić się noszenia maseczek, dbania o wietrzenie pomieszczeń i kontrolowanie „zaludnienia” biur pracownikami.
Ze statystyk Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa wynika, że w USA rejestrowano średnio ponad 130 790 nowych przypadków COVID-19 każdego dnia w ciągu ostatniego tygodnia. To spadek ze szczytu letniego 2021, który wynosił średnio 172 001 dziennie. W całym kraju prawie 80 procent łóżek na OIOM-ie jest zajętych. Ponad jedna czwarta z nich należy do osób z COVID-19.

Źródło: CNN

Podobne artykuły

Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Zakupy covidowe. Coś tu pachnie

27 lutego 2024
iStock-1361760808
23 stycznia 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także