Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Najpopularniejsze kierunki studiów wśród obcokrajowców: Co z medycyną?

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 1 marca 2023 14:19

Najpopularniejsze kierunki studiów wśród obcokrajowców: Co z medycyną? - Obrazek nagłówka
Z roku na rok rośnie liczba cudzoziemców studiujących ma polskich uczelniach - wynika z raportu OPI. Najpopularniejszym kierunkiem wśród cudzoziemców cieszy się zarządzanie.

Raport „Cudzoziemcy na uczelniach w Polsce” został przygotowany przez ekspertów z Ośrodka Przetwarzania Informacji (OPI) na zlecenie Ministerstwa Edukacji i Nauki (MEiN). Najczęstszym wyborem wśród cudzoziemców w roku akademickim 2021/2022 było zarządzanie. Na tym kierunku w 2021 roku w Polsce kształciło się 17 proc. studentów zagranicznych.

– Polskie uczelnie posiadają duży kapitał naukowy i cieszą się coraz większą popularnością wśród studentów z innych państw. Współczynnik umiędzynarodowienia studiów wyższych (udział cudzoziemców wśród studentów) w ostatnich latach stale rośnie. W 2019 roku wynosił 6,6 proc., w roku 2020 – 6,8 proc., a w 2021 – 7,1 proc. – mówi minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Dane zawarte w najnowszym raporcie OPI pokazują również, że w roku akademickim 2021/2022 na studiach stacjonarnych w uczelniach publicznych kształciło się ponad 38,3 tys. studentów zagranicznych, czyli około 3,2 tys. więcej niż na uczelniach niepublicznych. Z kolei cudzoziemcy na studiach niestacjonarnych częściej wybierają uczelnie niepubliczne – dodaje szef MEiN.

Analizując wszystkie kierunki studiów najczęściej wybierane przez grupę studentów zagranicznych, zauważyć można także dużą popularność kierunku lekarskiego. W 2021 roku wybrało go 9 proc. cudzoziemców. W przypadku tego kierunku zauważalny jest spadek zainteresowania względem poprzedniego okresu o 158 osób. (...) Wśród uczelni oferujących studia medyczne prym wiodą ośrodki zlokalizowane w Lublinie, Gdańsku, Wrocławiu oraz Łodzi.


Raport dostępny jest bezpłatnie na portalu RAD-on:
https://radon.nauka.gov.pl/analizy/cudzoziemcy-na-uczelniach-w-Polsce

Źródło: Mat. prasowy

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także