Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Należy piętnować lekarzy, którzy lekceważą problem bólu. Czy to pomoże?

MedExpress Team

Edyta Hetmanowska

Opublikowano 25 kwietnia 2014 07:00

Należy piętnować lekarzy, którzy lekceważą problem bólu. Czy to pomoże? - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock/Getty Images
Wracamy do problemu bólu w polskich szpitalach. Pacjentka Anna Kleszcz złożyła do PE petycję, by opracować kodeks ze standardami leczenia bólu. Jaki jest los petycji? Jak ocenia ona zmiany w zakresie refundacji leków opioidowych?
[caption id="attachment_40942" align="alignnone" width="620"]Thinkstock/Getty Images Thinkstock/Getty Images[/caption]

Wracamy do problemu bólu w polskich szpitalach. Pacjentka Anna Kleszcz złożyła do PE petycję, by opracować kodeks ze standardami leczenia bólu. Jaki jest los petycji? Jak ocenia ona zmiany w zakresie refundacji leków opioidowych?

27 marca w trakcie debaty eksperckiej podsekretarz stanu Igor Radziewicz-Winnicki powiedział, że zwiększył się zakres refundacji leków opioidowych. Czy Pani zdaniem po zapowiedziach ministra zmieni się coś w dostępie do środków przeciwbólowych?

Nie zmieni się nic, ponieważ nic z komunikatu Ministerstwa nie wynika – brak w nim konkretów.

Wiceminister wyraził też opinię, że duże znaczenie ma „brak wiedzy lekarzy i pacjentów na temat leków opioidowych, co jest związane ze sposobem myślenia o nich i własnymi przekonaniami. (...) Indywidualny proces decyzyjny podejmowany przez lekarza często ogranicza pacjentom dostęp do tych leków” - co zatem można zrobić, żeby zmienić myślenie lekarzy?

Odnośnie do myślenia lekarzy jest kilka działań równoległych, które powinny być podjęte. A mianowicie:

•        Należy zadbać o poziom edukacji na studiach.

•        Należy nagłaśniać problem w mediach lekarskich i nie tylko.

•        Należy premiować lekarzy, oddziały czy szpitale , które starają się ulżyć cierpieniu chorych, a piętnować te osoby czy placówki medyczne, które lekceważą problem.

•        Należy organizować obowiązkowe szkolenia lekarzy.

•        Należy wprowadzić takie regulacje prawne, które uniemożliwią lekceważenie problemu przez lekarzy.

Złożyła Pani do Parlamentu Europejskiego petycję, by opracować kodeks ze standardami leczenia bólu. Jakie są dalsze losy petycji?

Odpowiedź udzielona przez komisarza Tonia Borga z European Commissioner for Health and Consumer Policy

w imieniu Komisji

(25.03.2014)

Zgodnie z Traktatem o funkcjonowaniu Unii Europejskiej określanie polityki dotyczącej zdrowia oraz organizacja i świadczenie usług zdrowotnych i opieki medycznej należą przede wszystkim do obowiązków państw członkowskich. W związku z tym Komisja nie może podjąć działań w celu ujednolicenia standardów opieki przeciwbólowej chorych na choroby onkologiczne i przewlekłe.

Komisja Europejska współfinansuje wspólne działanie na rzecz „Europejskiego poradnika na temat poprawy, jakości kompleksowego zwalczania chorób nowotworowych”, które rozpocznie się w kwietniu 2014 r. Głównym celem tego wspólnego działania będzie opracowanie „Europejskiego poradnika na temat poprawy, jakości kompleksowego zwalczania chorób nowotworowych”, który mógłby obejmować oparte na dowodach zalecenia w dziedzinie opieki paliatywnej, w tym zwalczanie bólu na późniejszych etapach choroby. Ponadto inicjatywa Unii Europejskiej w zakresie leków innowacyjnych (finansowana przez siódmy program ramowy) stanowi wsparcie dla projektu „Zrozumienie bólu przewlekłego i poprawa jego leczenia” skupiającego się na poprawie leczenia pacjentów cierpiących na ból przewlekły.

Czyli tutaj mamy jasność: podpisany Traktat o Unii nie daje możliwości obywatelom krajów członkowskich domagania się swoich praw pacjenckich i każde państwo musi we własnym zakresie je rozwiązywać. Pomimo powyższego (dzięki poparciu m.in. eurodeputowanego z Rumunii pana Petru Luhan) moja petycja 0232/2013 trafiła do Komisji ENVI, która to Komisja zajmuje się ochroną środowiska, zdrowia i praw konsumentów w Parlamencie Europejskim (ENVI) – z prośbą o opinię. Będzie rozpatrywana w ramach kolejnej kadencji w Europarlamencie – być może we wrześniu br.

Dla informacji: - W dziedzinie zdrowia publicznego komisja ENVI stara się proponować zakrojone na miarę europejską rozwiązania problemów związanych ze zdrowiem. Ostatnio pracowała m.in. nad takimi zagadnieniami, jak bezpieczeństwo produktów farmaceutycznych i kosmetycznych, walka z fałszowaniem produktów leczniczych i obrona praw pacjentów.

Czytaj także: W polskich szpitalach pacjenci są torturowani

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także