Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

NFZ: Informacja o kwarantannie pacjenta już w eWUŚ

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 25 marca 2020 11:00

NFZ: Informacja o kwarantannie pacjenta już w eWUŚ - Obrazek nagłówka
Fot. MedExpress TV

W systemie eWUŚ, potwierdzającym prawo do świadczeń medycznych, pojawi się informacja o kwarantannie. Lekarze będą wiedzieć czy pacjent, który zgłosił się na wizytę, nie podlega aktualnie kwarantannie. To zwiększy bezpieczeństwo zarówno personelu medycznego, jak i pozostałych pacjentów.
Zmianę w systemie Elektronicznej Weryfikacji Uprawnień Świadczeniobiorców (eWUŚ) zapowiedział Adam Niedzielski, prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.

– Przygotowujemy specjalny znacznik w systemie eWUŚ, który będzie wskazywał, czy pacjent jest objęty kwarantanną – mówi Adam Niedzielski prezes NFZ.

To szczególnie ważna informacja dla lekarzy, do których zgłaszają się pacjenci. Do tej pory medycy opierali się wyłącznie na oświadczeniu pacjenta. Teraz dane o objęciu kwarantanną, oraz terminie jej zakończenia będą dostępne również w eWUŚ. Nowa funkcjonalność znacznie zwiększy bezpieczeństwo lekarzy i pacjentów. Zdarzało się bowiem, że pacjenci nie mówili prawdy o swoim stanie zdrowia, narażając na ryzyko zarażenia samych lekarzy, ale także inne osoby oczekujące wraz z nimi na wizytę. Przez takie zachowanie zamykane były całe poradnie, czy oddziały szpitalne.

– Bezpieczeństwo lekarzy jest dzisiaj kluczowe, dlatego doskonalimy system eWUŚ, aby zapewnić im zweryfikowane informacje i tym samym większą ochronę – dodaje prezes Niedzielski.

System eWUŚ będzie sukcesywnie zasilany kolejnymi danymi.

NFZ już wydał komunikat dla twórców oprogramowania w tej sprawie: TU

Zobacz także