Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
Podstawowa opieka zdrowotna

NFZ wprowadza funkcję koordynatora

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 1 października 2021 10:27

NFZ wprowadza funkcję koordynatora - Obrazek nagłówka
Od 1 października placówki Podstawowej Opieki Zdrowotnej będą miały obowiązek wyznaczenia koordynatora, który będzie miał za zadanie wsparcie pacjentów w procesie leczenia.

Przepisy obowiązują od 1 października 2021 roku. Koordynator ma zadanie polepszyć komunikację na linii lekarz – pacjent, informować szczegółowo o kolejnych etapach leczenia, nie tylko w ramach POZ, oraz wspomagać organizację leczenia w szczególności pacjentów z chorobami przewlekłymi.

Zmiany w POZ wprowadzamy bazując na wynikach pilotażowego projektu POZ PLUS, który objął ponad 350 tys. pacjentów z całej Polski. Właśnie na gruncie tego projektu testowaliśmy funkcję koordynatora. W zgodnej opinii pacjentów i lekarzy rola koordynatora została dobrze oceniona, dlatego taki model opieki będzie rozwijany i wprowadzany we wszystkich poradniach POZ – wskazuje Filip Nowak, p.o. prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.

Ustawa nie narzuca placówkom zatrudniania nowych osób. Koordynatorem może być członek aktualnie pracującego personelu np. lekarz lub pielęgniarka.

Korzyści dla pacjentów i poradni

NFZ przekonuje, że pacjenci zyskają na wprowadzeniu nowej funkcji. Będą mieli możliwość lepszego monitorowania swoich terapii, koordynatorzy będą również przypominali im o nadchodzących wizytach. Przepisy mają umożliwić również wprowadzenie tzw. planu leczenia, czyli kontynuacji leczenia także poza POZ. Wszystko to ma zwiększyć zaufanie pacjentów do placówek POZ.

Koordynatorzy mają również pomóc samym placówkom Podstawowej Opieki Zdrowotnej w lepszej organizacji pracy oraz pozyskiwaniu nowych pacjentów.

W najbliższych tygodniach będziemy dzielić się analizami i dyskutować o wnioskach z pilotażu POZ PLUS. Te są obiecujące, dlatego na ich podstawie będziemy wspierać poradnie POZ w jak najlepszym wykorzystaniu funkcji koordynatora – podkreśla prezes Filip Nowak.

Źródło: NFZ

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Najciekawsze oferty pracy (przewiń)