Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Ograniczenia poruszania się dla mieszkańców Moskwy

MedExpress Team

Katarzyna Wolska

Opublikowano 30 marca 2020 17:24

Ograniczenia poruszania się dla mieszkańców Moskwy  - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
W Moskwie i regionie moskiewskim wprowadzane są nowe drastyczne środki w celu zwalczania rozprzestrzeniania się koronawirusa. Odpowiednie dekrety zostały podpisane przez burmistrza Moskwy Siergieja Sobianina i gubernatora obwodu moskiewskiego Andrieja Worobowa.

Od godziny 20:00 w dniu 29 marca w obwodzie moskiewskim wprowadzany jest reżim izolacji w odniesieniu do całego społeczeństwa, a nie tylko obywateli powyżej 65 roku życia. Opuszczanie mieszkania jest dozwolone tylko w celu uzyskania pomocy medycznej, podróży do pracy (jeśli firma działa), wyjścia do sklepu lub apteki, wyjścia na spacer ze zwierzętami oraz wyrzucenia śmieci.

Według burmistrza w najbliższych dniach w Moskwie będzie można wyjść na podstawie specjalnie wydanej przepustki wydanej przez moskiewską radę miasta. Przepisy nie precyzują czy wspomniana przepustka będzie konieczna we wszystkich przypadkach przebywania na ulicy, ale podkreślił też, że nie było zakazu opuszczania miasta oraz wjazdu.
Zgodnie z dekretami, na ulicach, w sklepach, w komunikacji oraz w innych miejscach publicznych należy zachować dystans pomiędzy osobami w odległości co najmniej półtora metra od siebie.

Z uwagi na sytuację wiele osób może stracić pracę, stąd władze opracowują wprowadzenie regionalnej rekompensaty dla bezrobotnych, która zostanie przydzielona automatycznie bez oświadczenia. Łącznie z zasiłkami dla bezrobotnych i nową wypłatą łączna kwota odszkodowania wyniesie 19 500 rubli miesięcznie w Moskwie oraz 15 000 rubli na przedmieściach.

W Moskwie i regionie moskiewskim, a także w całym kraju, od 28 marca do 5 kwietnia ogłoszono tydzień bez pracy. W tym okresie zostały zamknięte restauracje, kawiarnie, sklepy odzieżowe oraz parki. Wcześniej centra handlowe otrzymały polecenie zamknięcia wszystkich znajdujących się w nich centrów sportowych, dziecięcych oraz rozrywkowych. Władze zaleciły również, aby mieszkańcy stolicy i mieszkańcy obwodu moskiewskiego nie chodzili do kościołów, meczetów oraz innych miejsc kultu religijnego.

W Moskwie do 30 marca wykryto 1014 przypadków zakażenia koronawirusem, na przedmieściach - 112 przypadków. Łącznie w Rosji - są 1534 osoby, sześć zmarło.

Źródło: Wiedomosti

Tematy

Rosja / koronawirus

Podobne artykuły

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.