Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Ospa zbiera żniwo

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 29 czerwca 2023 08:36

Ospa zbiera żniwo - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock/Getty Images
Aż 132 tys. osób zachorowało od początku roku na ospę wietrzną, wynika z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH – PIB. To o 95 tys. więcej, niż w roku ubiegłym. To efekt epidemii wyrównawczej po pandemii COVID-19, ale też pokłosie działań ruchów antyszczepionkowych.

W całym 2021 r. zanotowano ponad 57 tys. zachorowań, a rok wcześniej — 71 tys. W roku poprzedzającym pandemię zakażeń było 149 tys., a to oznacza, że grozi nam scenariusz, w którym liczba stwierdzonych w tym roku przypadków wzrośnie niemal dwukrotnie.

Rekordowy był rok 2014. Zachorowało wtedy ponad 220 tys. osób (do połowy czerwca 148 tys.). Wygląda na to, że obecny sezon może być zbliżony do tego sprzed dziewięciu lat. Pamiętajmy, że przed nami jeszcze jesienny szczyt zachorowań.

Zwiększona liczba przypadków chorób zakaźnych to w dużej mierze efekt przejścia pandemii COVID-19. W okresie izolacji zakażeń było dużo mniej, więc można się spodziewać, że teraz sytuacja zacznie wracać do normy. Równocześnie jednak, epidemiolodzy zwracają uwagę na drugi problem, jakim jest zmniejszone zainteresowanie szczepieniami ochronnymi, również tymi obowiązkowymi.

– Ruchy antyszczepionkowe zrobiły swoje. Wielu rodziców nie chce teraz szczepić swoich dzieci. Ubolewam nad tym, bo szczepionki są dostępne już od wielu lat. To bezpieczne i nie dające żadnych powikłań preparaty. Będziemy się starali docierać do rodziców i przekonywać ich do szczepienia swoich dzieci – powiedział w rozmowie z TVN24 wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.