Pozwolę sobie na tezę, że w polskim systemie ochrony zdrowia nie brakuje pieniędzy, brakuje sensownego racjonalnego zarządzania tymi zasobami, które są. Czy zgodzi się Pan przynajmniej w części z tą tezą i co należałoby zrobić, żeby to zarządzanie poprawić?
Jedna rzecz nie wyklucza drugiej. W polskim systemie nie mamy za dużo pieniędzy. Jeżeli spojrzymy na to, jak finansowany jest polski system ochrony zdrowia i porównamy go z naszymi sąsiadami czy innymi krajami, do których się możemy porównywać, to widać, że tych pieniędzy w polskim systemie jest zdecydowanie mniej. Co nie oznacza, że wszystkie pieniądze są wydatkowane racjonalnie. Tu na pewno jest duża przestrzeń do likwidowania niepotrzebnych, a jednocześnie kosztochłonnych "przyzwyczajeń" czy też rozwiązań, które cały czas w Polsce funkcjonują, jak chociażby nadmiarowe hospitalizacje, hospitalizacje diagnostyczne, czy rozwiązywanie problemów zdrowotnych w szpitalu w sytuacji, kiedy mogłyby być rozwiązywane w trybie dostępu ambulatoryjnego, jak rozwiązywanie problemów w trybie dostępu ambulatoryjnego specjalistycznego w momencie, kiedy problem mógłby być spokojnie zaadresowany przez lekarza rodzinnego.
Natomiast oczywiście warunkiem zwiększenia efektywności, czy też bardziej racjonalnego wydawania pieniędzy jest z reguły nie jedno działanie, ale kilka działań, które muszą być ze sobą powiązane. Proszę zwrócić uwagę, że już blisko 4 lata temu, NFZ wprowadził nielimitowane porady w amulatronie opiece specjalistycznej, czyli w zasadzie coś, na co wszyscy oczekiwali, co miało spowodować, że dramatycznie skrócą nam się kolejki do specjalisty. Co absolutnie nie nastąpiło z tego prostego względu, że mamy dzisiaj zdecydowanie więcej wizyt nie tych pierwszorazowych, a wizyt kontrolnych, niezależnie od tego, czy pacjent ma ustabilizowaną chorobę, czy faktycznie wymaga kontroli i leczenia specjalistycznego.
Więc tak jak mówię: nie zgadzam się z tym, że w polskim systemie ochrony zdrowia mamy za dużo pieniędzy, bo my zdecydowanie bogatym systemem nie jesteśmy, natomiast tak jak wszędzie, u nas w szczególności, powinniśmy dbać o to, żeby te pieniądze, którymi dysponujemy, żeby były wydatkowane jak najbardziej racjonalnie.