Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Pomoc dla pacjentów po przebyciu COVID-19

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 19 sierpnia 2020 09:11

Pomoc dla pacjentów po przebyciu COVID-19 - Obrazek nagłówka
KIF
Wkrótce do polskich pacjentów trafi informator pt.: „Wsparcie w samodzielnej rehabilitacji po przebyciu choroby związanej z COVID-19”, który jest wynikiem współpracy Krajowej Izby Fizjoterapeutów (KIF) i Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

24 czerwca europejski oddział WHO opublikował na swojej stronie internetowej broszurę „Support for rehabilitation self-management after COVID-19-related illness” („Wsparcie w samodzielnej rehabilitacji po przebyciu choroby związanej z COVID-19”).

W broszurze przedstawiono podstawowe ćwiczenia oraz porady dla osób dorosłych, które doświadczyły poważnego pogorszenia stanu zdrowia i zostały przyjęte do szpitala z rozpoznaniem infekcji COVID-19. Zebrane w niej informacje mają wspomóc samodzielny powrót do pełnej sprawności, a także uczulić na niepokojące, nawracające objawy. Broszura zawiera informacje dotyczące następujących zagadnień:

Każda osoba doświadcza skutków hospitalizacji i ciężkiej choroby w inny sposób. Bardzo ważne jest, aby we właściwym momencie skontaktować się z personelem medycznym.

Krajowa Izba Fizjoterapeutów wydrukowała 10 000 egzemplarzy, które zostaną przekazane szpitalom jednoimiennym w celu dystrybucji skierowanej do pacjentów opuszczających szpital oraz będą dostępne w KIF i niektórych gabinetach fizjoterapeutycznych.

Proponowane zalecenia nie zastępują spersonalizowanego programu ćwiczeń, ale są wartościowym zbiorem wskazówek, z którymi powinni zapoznać się wszyscy pacjenci dotknięci COVID-19, a także ich bliscy.

KIF przetłumaczyła i dostosowała dokument do potrzeb polskich pacjentów. Jest on dostępny tutaj: https://extranet.who.int/iris/restricted/bitstream/handle/10665/333818/WHO-EURO-2020-855-40590-54773-pl.pdf

Źródło: KIF

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także