Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

PPOZ: dostaniemy tylko 30 szczepionek na tydzień

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 14 stycznia 2021 08:22

PPOZ: dostaniemy tylko 30 szczepionek na tydzień  - Obrazek nagłówka

W piątek, 15 stycznia, rozpoczyna się rejestracja osób chętnych do zaszczepienia się przeciwko COVID-19. Wstępnie mówiło się o osobach 60 plus, jednak zgodnie z najnowszymi danymi - w pierwszej kolejności mają zostać zaszczepieni seniorzy w wieku 80 i 70 plus (od 25 stycznia).

Największy niepokój budzi jednak niewielka liczba dawek, która ma trafiać do punktów szczepień. To zaledwie 5 fiolek, czyli 30 szczepionek na tydzień! Dla kogo zabraknie? – Jest jeszcze jeden problem, o którym się głośno nie mówi! Placówki, które zgłosiły się do Narodowego Programu Szczepień będą się musiały zmierzyć z ogromną, rozbudowaną e-biurokracją. Jak zwykle kosztem pacjenta! – komentuje Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

W tej chwili trwają wielogodzinne szkolenia dotyczące szczepień. Uczestniczą w nich podmioty, które przystąpiły do Narodowego Programu Szczepień, a organizatorem jest Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego wspólnie z Centrum e-Zdrowia.

Z uzyskanych do tej pory informacji wynika, że od 18 stycznia rozpoczną się szczepienia podopiecznych oraz pracowników Domów Pomocy Społecznej (zamówienia szczepionek prowadzone są do czwartku do godziny 12.00).

...- I tu pojawia się pierwsze pytanie bez odpowiedzi: jak to zorganizować, jak zebrać zgody opiekunów prawnych, itd? A przecież szczepionka będzie miała ważność tylko do 22 stycznia do godziny 10.00 – podkreślają lekarze PPOZ.

Od 25 stycznia rozpoczną się natomiast szczepienia tylko dla populacji 80 plus i 70 plus, ewentualnie własnego personelu medycznego, który jeszcze nie został zaszczepiony.

...- A pacjenci 60 plus??? No cóż będą czekać! – komentuje Jarosław Król członek Zarządu PPOZ.

Zgodnie z zapowiedziami - każdy zgłoszony (odrębny) punkt szczepień (nie zespół) otrzyma 5 fiolek szczepionki, czyli 30 sztuk na tydzień, a wraz z nimi zestaw do wykonania szczepień (środki ochrony osobistej, igły, strzykawki, itd). Wszystko to oczywiście pod warunkiem, że spełnione zostaną wymogi nie tylko kadrowe, czy lokalowe, ale również informatyczne.

...- Każdy taki punkt będzie prowadził e-rejesrtacje, e-skierowania, e-harmonogramy, e-zgłoszenia, e-kwalifikacje, e-kartę uodpornień i kolejno potwierdzenie e-szczepienia. Co to oznacza? Odpowiedź jest jedna: zamiast zająć się pacjentami (ich rzeczywistą weryfikacją), trzeba bedzie poświęcić ogrom czasu na rozbudowaną e-biurokrację – podkreśla Andrzej Masiakowski ekspert PPOZ.

Z obecnego harmonogramu szczepień wynika, że dopiero w czwartym tygodniu, czyli od 15 lutego, podmioty mają dostać po 60 dawek (10 fiolek), w tym 30 na drugie szczepienie dla już szczepionych oraz 30 dla nowych pacjentów.

...-W związku z tak niewielką dostępnością do szczepień, obawiamy się, że dużo czasu upłynie zanim polscy pacjenci zostaną zabezpieczeni przed wirusem. Naszym zdaniem wszystko idzie zbyt wolno, mamy pełzającą akcję szczepień . Jesteśmy przekonani, że długie oczekiwanie w kolejkach wywoła wiele niepotrzebnych emocji i konfliktowych sytuacji. A ile jeszcze osób w tym czasie zostanie zakażonych??? - dodaje Bożena Janicka.

Biorąc pod uwagę małą dostępność do szczepionek prawdopodobnie pacjenci 60 plus zostaną zaszczepieni dopiero w połowie marca. A kolejne grupy? To, niestety, kwestia następnych wielu długich miesięcy.

Źródło: PPOZ

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także