Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

PPOZ: Gdy pacjenci leczą się sami, pomoc może przyjść za późno!

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 16 kwietnia 2021 14:55

PPOZ: Gdy pacjenci leczą się sami, pomoc może przyjść za późno! - Obrazek nagłówka

Tabletki na gorączkę, kaszel, specjalistyczne specyfiki, a ostatnio także aparaty tlenowe! Polacy na własną rękę próbują zabezpieczyć się przed koronawirusem. A kiedy pojawiają się pierwsze objawy, zamiast natychmiast zwrócić się do specjalisty, leczą się... sami. – Dopiero, gdy ich metody zawodzą, przychodzą do nas. Tłumaczą, że chcieli uniknąć izolacji albo szpitala, do którego i tak w efekcie trafiają. Pamiętajmy! O przeżyciu, a także łagodniejszym przebyciu choroby wywołanej COVID-19, decyduje szybkie rozpoznanie i w porę rozpoczęta terapia. Zwracanie się po pomoc w momencie już zaawansowanego zakażenia jest głównym powodem zgonów! W czasach pandemii nie ma miejsca na domowe terapie! – podkreśla Bożena Janicka, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

Ponad 20 tysięcy nowych wykrytych zakażeń, setki zgonów. Polska pod względem statystyk nadal daleka jest od strefy komfortu. Umierają osoby nie tylko z tzw. grup ryzyka, starsze, z wielochorobowością, ale również młode, bez chorób współistniejących, które „przegapiły” lub zbagatelizowały pierwsze symptomy choroby. Albo takie, które po prostu postanowiły leczyć się same!

Już wiele miesięcy temu lekarze PPOZ przypominali, że wczesne wykrycie i potwierdzenie zakażenia jest kluczowym punktem w całym procesie terapii i zdrowienia.

... – Większość pacjentów odpowiedzialnie podchodzi do sprawy: dzwoni, pyta, prosi o testy. Ale jest i druga grupa osób, które po pomoc przychodzą zdecydowanie za późno. Dlaczego? Tacy pacjenci tłumaczą potem, że chcieli uniknąć kwarantanny, izolacji, a także wymazów! Próbowali leczyć się na własną rękę i – jak mówią – przeczekać „chorobę”. Taka postawa w pandemii jest niedopuszczalna i bardzo niebezpieczna – podkreśla Bożena Janicka.

Kiedy zatem powinniśmy zgłosić się po poradę lekarską? Jakie objawy powinny nas zaniepokoić? Czy wysoka temperatura, duszności, kaszel, utrata smaku i węchu nadal są pierwszymi i najważniejszymi symptomami koronawirusa?

… – COVID-19 jest bardzo podstępny i szybko się mutuje. Wywołuje coraz to nowe objawy. Ostatnio charakterystycznym jest kaszel. Wszystko jednak zależy od organizmu. Czujemy, że dzieje się z nami coś „nie tak“, zgłośmy się do lekarza. Jedźmy na wymaz, a w razie pozytywnego wyniku izolujmy w domach. Nie bójmy się także szpitala. Czasem to jedyne miejsce, które może nas uratować. Pamiętajmy, już na samym początku musimy zrobić wszystko, żeby zahamować rozwój wirusa w organizmie. Bo potem może być za późno! – ostrzega Bożena Janicka.

Źródło: PPOZ

Zobacz także