Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

PPOZ: Jesienne rozmowy i negocjacje. O problemach i kierunkach podstawowej opieki zdrowotnej

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 7 listopada 2019 11:41

PPOZ: Jesienne rozmowy i negocjacje. O problemach i kierunkach podstawowej opieki zdrowotnej
 - Obrazek nagłówka
O aktualnych problemach podstawowej opieki zdrowotnej oraz konieczności wprowadzenia zmian w POZ w oparciu o cały system polskiej ochrony zdrowia dyskutowano podczas spotkania, które odbyło się w poniedziałek, 4 listopada, w Ministerstwie Zdrowia w Warszawie.

W spotkaniu uczestniczyli: Janusz Cieszyński – wiceminister zdrowia, Anna Miszczak – dyrektor Departamentu Systemu Zdrowia MZ. Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia reprezentowali: Bożena Janicka – prezes PPOZ, Jarosław Król – członek Zarządu PPOZ oraz Dawid Dombek – ekspert PPOZ.

Ważną część spotkania zajęła dyskusja na temat wdrażania e-zdrowia oraz planów w tym zakresie na 2020 rok. Omówiono aktualne problemy dotyczące funkcjonowania e-ZLA, e-WUŚ (m.in. przerwy i problemy z dostępem do platform), finansowania, wdrożenia e-recept, jak również pozostawienie możliwości wystawiania e-recepty w formie fakultatywnej (dobrowolnie), a nie obligatoryjnie. Wskazano na konieczność dalszych planowanych szkoleń oraz spotkań informacyjnych dotyczących rozwiązań w zakresie e-zdrowia.

Wśród omawianych tematów znalazły się także: ustawa o podstawowej opiece zdrowotnej (wskazano konieczne zmiany); przekształcenia podmiotów, cesja deklaracji (prace trwają), badania kwalifikacyjne przed szczepieniem (temat do dalszych wyjaśnień). Wskazano na konieczne zmiany w funkcjonowaniu poz, ale w oparciu o cały system („POZ” – „S”).

Podczas spotkania poruszono także tematy wizyt telefonicznych, czyli usankcjonowania obecnych sytuacji (porad telefonicznych) w codziennej praktyce (funkcjonowanie w całości realizowane zgodnie z ustaleniami lekarza i podmiotu), a także akredytacji oraz związanymi z nią planami.

… – W związku z rosnącą biurokracją i nowymi zadaniami nakładanymi na podstawową opiekę zdrowotną przez inne resorty, minister zdrowia poinformował o planowanych pracach Departamentu Systemu Zdrowia w tym zakresie – dodaje Bożena Janicka, prezes PPOZ.

Strony wyraziły wolę współpracy i wskazały na konieczność dalszych spotkań oraz wypracowywania rozwiązań.

Na czwartek, 7 listopada, zaplanowane zostało spotkanie w Centrali NFZ w Warszawie.

Źródło: PPOZ

Zobacz także