Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Radziwiłł: Nie obawiam się, żeby projekt w Sejmie upadł

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 23 lutego 2017 10:00

Radziwiłł: Nie obawiam się, żeby projekt w Sejmie upadł - Obrazek nagłówka
Fot. Katarzyna Rainka
W radiu ZET minister zdrowia zachwalał ustawę o sieci szpitali.

Konstanty Radziwiłł przekonywał, że ustawa o sieci szpitali jest dobrą ustawą. Nie obawiał się również, że ustawa przepadnie w Sejmie. Pomimo tego, że przeciwko pomysłowi utworzenia sieci szpitali jest wicepremier Jarosław Gowin i tym samym posłowie klubu parlamentarnego Zjednoczona Prawica.

- Ja nie obawiam się tego, żeby ten projekt w sejmie upadł - mówił w radiu ZET minister zdrowia.

- Nie obawiam się o losy tej ustawy, ale przede wszystkim nie obawiam się o losy po pierwsze pacjentów, którzy będą funkcjonować w tej nowej, troszkę nieco zmienionej rzeczywistości, nieco, bo to też nie jest jakaś reforma rewolucyjna, a także nie obawiam się, wręcz przeciwnie, ta sieć daje bardzo dużą szansę na poczucie stabilności bytu tym szpitalom, które są kluczowe z punktu widzenia bezpieczeństwa - powiedział Radziwiłł.

Przeciwko ustawie są: eksperci, lekarze, dyrektorzy publicznych i prywatnych szpitali, a także partie opozycyjne.

- W tym kształcie projekt nie  powinien w ogóle wejść w życie. Uważam, że nasze poprawki nie będą przyjmowane przez posłów PiS, bo wiemy, jak wygląda procedowanie nad ustawami. Ta ustawa jest bardzo głęboka, systemowa. Podejrzewam, że tempo będzie równie szybkie jak cały pozostały proces. Możemy w przyszłości rozmawiać o sieci, o tym że rzeczywiście sieć może zostać zbudowana poprzez szpitale, które świadczą np. bardzo specjalistyczne usługi. Ale to wymaga analizy, rozmów i konsultacji, których nie było. Proszę zwrócić uwagę, że największą ofiarą tych zmian będą pacjenci, ale nie tylko, bo mamy przecież oddziaływanie na samorządy. Przecież wiele szpitali jest w rękach samorządowców. Później to na nich spadną zmiany związane z tą tzw. reformą. Przecież jeśli szpitale upadną, to będą zmiany w zatrudnieniu całego personelu w tym lekarzy. To szereg powiązań - powiedziała w Medexpressie Beata Małecka-Libera z Platformy Obywatelskiej.

Ministerstwo Zdrowia przekonuje, że projekt wprowadza nowe rozwiązania, które usprawnią organizację udzielania świadczeń opieki zdrowotnej przez szpitale oraz przychodnie przyszpitalne i poprawią dostęp pacjentów do leczenia specjalistycznego w szpitalach. Pozwolą one zoptymalizować liczbę oddziałów specjalistycznych i umożliwią lepszą koordynację świadczeń szpitalnych i ambulatoryjnych. Ułatwią także zarządzanie szpitalami.

Rozwiązania zawarte w projekcie ustawy zagwarantują odpowiedni poziom, a także ciągłość i stabilność finansowania szpitali, których funkcjonowanie jest niezbędne dla zapewnienia Polakom opieki zdrowotnej. Szpitale, spełniające kryteria kwalifikacyjne określone w ustawie i projekcie rozporządzenia, utworzą tzw. system podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej (PSZ). Na funkcjonowanie tego systemu będzie przeznaczone ok. 91% środków, z których obecnie jest finansowane leczenie szpitalne. Zakwalifikowanie szpitala do PSZ będzie gwarancją, że Fundusz zawrze z nim umowę – bez konieczności uczestniczenia w postępowaniu konkursowym.

Świadczenia opieki zdrowotnej nienależące do PSZ będą nadal kontraktowane w oparciu o postępowania konkursowe, a świadczeniodawcy, którzy nie zostaną zakwalifikowani do PSZ, będą mogli brać udział w tych postępowaniach.  Celem wprowadzenia sieci szpitali jest poprawa opieki nad pacjentami. Szpital, który znajdzie się w sieci, będzie musiał zapewnić pacjentowi nie tylko leczenie szpitalne, lecz także rehabilitację i wizytę u specjalisty po leczeniu szpitalnym. Dzięki temu pacjenci, którzy najbardziej potrzebują konsultacji specjalisty, będą mieli zapewnioną poradę bezpośrednio po zabiegu lub operacji – bez konieczności zapisywania się do kolejki.

Szpital należący do sieci oprócz izby przyjęć lub Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w swojej strukturze będzie posiadał także przychodnię nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. W ten sposób skróci się czas oczekiwania na wielu SOR-ach i izbach przyjęć.

Źródło: radio ZET

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.