Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

RPA wstrzymuje stosowanie szczepionki AstraZeneca

MedExpress Team

Magda Mazurek

Opublikowano 11 lutego 2021 09:28

RPA wstrzymuje stosowanie szczepionki AstraZeneca - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Republika Południowej Afryki zaprzestała stosowania szczepionki AstraZeneca po tym, jak pojawiły się dowody, że szczepionka nie chroniła uczestników badań klinicznych przed łagodną lub umiarkowaną chorobą wywołaną przez bardziej zaraźliwy wariant wirusa, który po raz pierwszy zaobserwowano w tym kraju.

Naukowcy z RPA poinformowali, że podobny problem występuje wśród osób zarażonych wcześniej innymi wariantami koronawirusa: odporność, którą nabyli w sposób naturalny, nie wydaje się chronić przed ponowną infekcją wariantem znanym jako B.1.351 lub 501Y.V2

W badaniu AstraZeneca/Oxford w Republice Południowej Afryki około 2000 uczestników otrzymało dwie dawki szczepionki lub zastrzyki placebo. Nie było praktycznie żadnej różnicy w liczbie osób w grupach zaszczepionych i placebo, które później zakaziły się B.1.351, co sugeruje, że szczepionka w niewielkim stopniu chroniła przed nowym wariantem.

Dziewiętnaście z 748 osób w grupie, której podano szczepionkę, było zakażonych nowym wariantem, w porównaniu z 20 z 714 osób w grupie, której podano placebo. Odpowiada to skuteczności szczepionki na poziomie 10%, chociaż badana grupa była zbyt mała aby wysnuć konkretne statystyczne wnioski i aby wiedzieć na pewno, czy będzie się to odnosić do większej liczby osób.

Uczestnicy badania klinicznego, którzy zostali poddani ocenie, byli stosunkowo młodzi i mało prawdopodobne, aby poważnie zachorowali, co uniemożliwia naukowcom ustalenie, czy wariant zakłócał zdolność szczepionki do ochrony przed ciężkimi COVID-19, hospitalizacjami lub zgonami. Jednak na podstawie odpowiedzi immunologicznych wykrytych w próbkach krwi osób, którym podano szczepionkę, naukowcy stwierdzili, że uważają, że szczepionka może jeszcze chronić przed cięższymi przypadkami. Jeśli dalsze badania wykażą, że tak, urzędnicy ds. Zdrowia w RPA zapowiedzieli, że rozważą wznowienie stosowania szczepionki AstraZeneca. Wyniki badań nad szczepionką AstraZeneca w RPA nie zostały jak dotąd opublikowane w czasopiśmie naukowym.

W najbliższych tygodniach pracownicy ochrony zdrowia zostaną zaszczepieni szczepionką Janssen (Johnson & Johnson), która ma dużą skuteczność w zapobieganiu ciężkim przypadkom i hospitalizacjom spowodowanym przez nowy wariant. Janssen wykorzystuje technologię podobną do szczepionki AstraZeneca i wykazała 57% skuteczność podczas testów w Republice Południowej Afryki. Jest to mniej niż w przypadku innych odmian wirusa SARS-CoV-2 - trend obserwowany we wszystkich dotychczas testowanych szczepionkach przeciwko temu wariantowi.

Źródło: https://www.nytimes.com/live/2021/02/07/world/covid-19-coronavirus?name=styln-coronavirus&region=hub&block=storyline_live_updates_block_recirc&action=click&pgtype=LegacyCollection&impression_id=d77cc372-69e4-11eb-8298-99bdb652544b#south-africa-astrazeneca-vaccine

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także