Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Rusza program szczepień przeciw HPV. Zapisy już od soboty

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 26 maja 2023 12:31

Rusza program szczepień przeciw HPV. Zapisy już od soboty - Obrazek nagłówka
fot. Piotr Wójcik
– To szansa na to, by kolejne pokolenia Polek nie musiały już walczyć z rakiem szyjki macicy – powiedział premier Mateusz Morawiecki. Dziś (26.05.) ogłoszony został program szczepień przeciwko wirusowi HPV dla dziewczynek i chłopców w wieku 12-13 lat. Na szczepienie można się będzie zapisać już od soboty (27.05.).

Jak podkreślił premier Mateusz Morawiecki, szczepienia będą darmowe i dobrowolne.

– Zdrowie nie jest i nie może być towarem, jest wartością bezcenną. Chcemy, by wszystkie dziewczęta i chłopcy mogli dobrowolnie, ale i bezpłatnie skorzystać z tej szczepionki. Chcemy korzystać z dobrodziejstw współczesnej nauki i medycyny i położyć jak największy nacisk na prewencję, na zapobieganie nowotworom. Dziś ponad połowa kobiet przegrywa walkę z rakiem szyjki macicy. Mam nadzieję, że już niebawem będzie wyglądało to inaczej. To wielki i ważny dzień – podkreślił szef polskiego rządu.

Na szczepienie będzie się można zapisywać od soboty, od godziny 7.00. Minister Zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że formalności związane z umawianiem terminu będzie można załatwić w sposób podobny do tego, który obowiązuje przy szczepieniu przeciw koronawirusowi: poprzez Internetowe Konto Pacjenta lub infolinię 989.

– Dołączamy do najlepszych, do grupy państw, które już od lat prowadzą kampanię szczepień. To m.in. Australia, która prawie już nie ma problemu z występowaniem raka szyjki macicy. Szczepienie będzie skierowane do chłopców i dziewcząt z roczników 2010 i 2011 – wskazał minister zdrowia.

Szczepienia będą się odbywać z wykorzystaniem dostępnych na rynku preparatów, dwu- lub dziewięciowalentnego. Obie te szczepionki są dwudawkowe. Punktów szczepień jest obecnie 1,3 tys. Ich mapę można sprawdzić w uruchomionym przez Ministerstwo Zdrowia serwisie specjalnym.

Z uruchomienia programu szczepień przeciw HPV cieszy się środowisko medyczne. Prof. Andrzej Nowakowski, specjalista położnictwa, ginekologii i ginekologii onkologicznej podkreśla, że szczepionka chroni nie tylko przed rakiem szyjki macicy.

– To również nowotwory sromu i pochwy oraz nowotwory odbytu. Być może ten panel jeszcze się zwiększy o nowotwory głowy i szyi. Co ważne, szczepienie dziewcząt i chłopców w wieku 12-13 lat zmniejsza ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy blisko o 90 proc. Istotne jest też to, że nie ma żadnych odczynów poszczepiennych – podkreślił prof. Andrzej Nowakowski.

Prof. Ewa Augustynowicz z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH zaznaczyła natomiast, że bezpieczeństwo szczepionki przeciw HPV poparte jest 15-letnimi obserwacjami. Dotychczas na całym świecie wykonano już ponad 500 mln podań dawki preparatu.

poroz-b

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.