Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Rząd przyjął projekt ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 4 stycznia 2023 08:19

Rząd przyjął projekt ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej - Obrazek nagłówka
Fot. Jakub Porzycki / Agencja Gazeta
Rząd przyjął we wtorek projekt ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej. - Leczenie nowotworów w Polsce będzie oparte o najwyższe i jednolite standardy – zapewnia minister zdrowia. Prezentację założeń KSO rząd wykorzystał, by po raz kolejny zapewnić o priorytetowym traktowaniu ochrony zdrowia i rosnących wydatkach na ten cel.

- Dzisiaj podczas posiedzenia Rady Ministrów omawialiśmy niezwykle ważny problem walki z nowotworami. To bardzo ważny temat, który od paru lat mocno dofinansowujemy i pilotujemy w takiej formie, by był jak najlepiej dostępny dla każdego, kto tego potrzebuje - powiedział premier Mateusz Morawiecki. - Od lat walczymy o Polskę równych szans i zależy nam na tym, żeby poprzez wdrożenie Krajowej Sieci Onkologicznej dostęp do pomocy dla pacjentów był jak najbardziej sprawiedliwy i równomierny na całym terytorium naszego kraju – stwierdził.

Morawiecki podkreślał, że KSO ma doprowadzić do sytuacji, w której wykrywanie nowotworów będzie możliwe na jak najwcześniejszych etapach a także szybkiego i wystandaryzowanego ich leczenia. Mówił o 5 mld zł, które rząd przeznacza na Narodową Strategię Onkologiczną (to kwota łączna na lata 2020-2030).

Minister zdrowia z kolei akcentował wyrównanie szans pacjentów, jakie niesie ze sobą Krajowa Sieć Onkologiczna. - Priorytetem jest zapewnienie każdemu pacjentowi, niezależnie od miejsca zamieszkania, leczenia opartego o jednakowe standardy diagnostyczno-terapeutyczne – tłumaczył Adam Niedzielski.

Placówki spełniające kryteria kwalifikacyjne określone w ustawie utworzą Krajową Sieć Onkologiczną. - Podzieliliśmy specjalistyczne ośrodki leczenia onkologicznego na trzy kategorie. Skuteczność leczenia będzie ściśle monitorowana.Tylko ośrodki najbardziej wyspecjalizowane będą mogły realizować procedury, które wymagają największego zaangażowania – stwierdził.

Niejako przy okazji rząd pochwalił się ogromnymi wydatkami na ochronę zdrowia. - W ciągu najbliższych sześciu lat rząd chce zwiększyć wydatki na zdrowie do 7 proc. PKB. Dodatkowe pieniądze zostaną przeznaczone m.in. na: inwestycje i modernizację infrastruktury medycznej - poinformowała w komunikacie Kancelaria Prezesa rady Ministrów. Podkreślono, że w ubiegłym roku wydatki na zdrowie sięgnęły prawie 160 mld zł. - Szacuje się, że planowane nakłady na ochronę zdrowia w 2023 r. mogą przekroczyć nawet 165 mld zł (ok. 6,3 proc. PKB) przy przewidywanych zmianach w planie finansowym NFZ. W stosunku do 2015 r. będzie to wzrost o 114 proc. – głosi komunikat.

Co w nim budzi wątpliwości? 6,3 proc. PKB dotyczy oczywiście PKB z 2021 roku. Realny, przewidywany odsetek PKB z 2023 roku będzie najprawdopodobniej oscylował wokół maksymalnie 4,8 proc., być może nawet nie przekroczy tej granicy. Po drugie, samo zestawienie kwot – 160 mld zł w 2022 roku i 165 mld zł w 2023 roku sugeruje duży spadek dynamiki (nawet jeśli ostatecznie okaże się, że pieniędzy w ochronie zdrowia będzie nominalnie więcej niż w 2022 roku): wysoka, blisko 20 proc. inflacja sprawia, że już na etapie planowania nakłady powinny wzrosnąć nie o 5 mld zł, a przynajmniej pięć razy więcej.

Zobacz także