Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Rząd znosi część obostrzeń. Co się zmieni?

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 23 lutego 2022 09:47

Rząd znosi część obostrzeń. Co się zmieni? - Obrazek nagłówka
Premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosili zmiany w obostrzeniach związanych z pandemią koronawirusa. Zmiany będą obowiązywać od marca.

Zdaniem premiera, analiza ostatnich danych dotyczących hospitalizacji i śmiertelności wywołanych zakażeniem Omicronem pozwalają zalecić daleko idące zmiany w kontekście obostrzeń i znieść znaczącą ilość ograniczeń, które do tej pory nam towarzyszyły- zwłaszcza w kontekście życia gospodarczego. Razem z szefem resortu zdrowia podkreślił, że szczepienia wciąż pozostają najskuteczniejszą tarczą do walki z wirusem. Czego możemy spodziewać się od 1 marca?

  • Utrzymany zostaje obowiązek noszenia maseczek w miejscach publicznych (np. w sklepach i środkach komunikacji miejskiej; zmiany w tej sprawie znane będą w ciągu dwóch tygodni)
  • W urzędach, przedsiębiorstwach, firmach przestaje obowiązywać praca zdalna
  • Kwarantanna obowiązuje w skróconym trybie

Minister Niedzielski powiedział, że priorytetem jest odmrażanie służby zdrowia i jak najszybsze odrobienie długu zdrowotnego.

Według ekspertów Rady Medycznej w najbliższych miesiącach można spodziewać się zakażeń koronawirusem na poziomie podobnym, jak w szczycie grypy. Kontynuacja trendów spadkowych, które są bardzo wyraźne doprowadziły do sytuacji, w której można mówić o szybkiej redukcji ilości zakażeń piątej fali. Obecnie śmiertelność i hospitalizacje wywołane Omicronem są dalece niższe, niż prognozowano. Dziennie odnotowujemy ok. 350 hospitalizacji mniej. Jednym z najważniejszych argumentów, które przemawiają za podjęciem takiej decyzji jest poziom immunizacji- w tej chwili osiągnęliśmy ochronę na poziomie 90 proc.

Premier Moriawiecki zapewnił, że możemy z nadzieją patrzeć w przyszłość, choć- jak przyznał- jest ona przyćmiona z powodu decyzji prezydenta Rosji, Władimira Putina, wobec Ukrainy.


Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.