Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Rzecznik Praw Obywatelskich zareagował na pismo lekarzy rodzinnych

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 11 września 2023 10:04

Rzecznik Praw Obywatelskich zareagował na pismo lekarzy rodzinnych - Obrazek nagłówka

Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do Łukasza Szmulskiego, dyrektora Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji w Ministerstwie Zdrowia ePUAP o zajęcie stanowiska w sprawie dostępności do bezpłatnych leków dla seniorów 65 plus i młodzieży do 18. roku życia na recepty wystawione np. w lipcu/sierpniu. Jest to reakcja na pismo Bożeny Janickiej, prezes Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia, która poinformowała, że od 1 września poradnie lekarzy rodzinnych są „szturmowane” przez pacjentów proszących o wystawienie nowych recept na zażywane leki, gdyż recepty wystawione np. w lipcu/sierpniu nie skutkują otrzymaniem leków bezpłatnie.

„W związku z zaistniałą sytuacją, która utrudnia z jednej strony sprawną pracę poradni, z drugiej – dezorientuje pacjentów zwróciliśmy się do Minister Zdrowia o konkretną odpowiedź na pytanie: „Czy wcześniej wystawione recepty są po 1 września honorowane w aptekach jako bezpłatne dla pacjentów 65 plus i do 18 roku życia”? Naszym zdaniem o wydaniu takiego leku powinna decydować data zgłoszenia się do apteki, a nie termin wystawienia recepty. To z pewnością eliminowałoby zaistniałe problemy – podkreśliła Bożena Janicka w piśmie do minister zdrowia, Rzecznika Praw Obywatelskich oraz Rzecznika Praw Pacjenta.

Jest już pierwsza reakcja. Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do Łukasza Szmulskiego, dyrektora Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji w Ministerstwie Zdrowia ePUAP o „zajęcie stanowiska w przedmiotowej sprawie oraz przesłanie odpowiedzi udzielonej Wnioskodawczyni w przedmiotowym zakresie”.

inf pras

Tematy

RPO / PPOZ

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także