Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Sejm za pilotażami w ochronie zdrowia

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 29 września 2017 13:23

Sejm za pilotażami w ochronie zdrowia - Obrazek nagłówka
Przeciw byli posłowie PO i .Nowoczesnej.

26 września, połączona komisja zdrowia i finansów publicznych poparły projekt ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych. 29 września Sejm przyjął ustawę (przeciw byli posłowie PO i .Nowoczesnej).

Zdaniem polityków Platformy Obywatelskiej i .Nowoczesnej, ustawa ma ukryty cel by zablokować możliwość kontynuacji niektórych programów zdrowotnych, takich jak program in-vitro. Ma na to pozwolić jeden z zapisów nowelizacji, zgodnie z którym program nie będzie mógł być realizowany jeśli nie otrzyma pozytywnej opinii Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji. 

Ustawa wprowadza podstawę prawną do opracowania i wdrożenia programów pilotażowych. W projekcie przewiduje się, że ramy funkcjonowania programu pilotażowego, tj. jego cel, czas trwania, zakres i rodzaj świadczeń opieki zdrowotnej których dotyczy program pilotażowy, warunki jego finansowania będą określone w drodze rozporządzenia wydawanego przez ministra właściwego do spraw zdrowia.

Nowelizacja zakłada również zmiany w przepisach dotyczących programów polityki zdrowotnej, w tym uproszczenie procedury tworzenia programów polityki zdrowotnej poprzez wprowadzenie możliwości tworzenia programu na podstawie ujednoliconych dokumentów opublikowanych przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT).

Przedmiotowy ustawy o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ustawy o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych ma na celu stworzenie ram prawnych umożliwiających przeprowadzanie programów pilotażowych, których celem jest sprawdzenie planowanych nowych systemowych rozwiązań w zakresie organizacji, realizacji lub sposobu finansowania świadczeń opieki zdrowotnej.

Celem ustawy jest również zniesienie ograniczenia dostępności do korzystania z leczenia uzależnień grupom pacjentów cierpiących na zaburzenia obarczone negatywną oceną społeczną, którym przysługują gwarantowane świadczenia w placówkach leczenia uzależnień.

Ustawa została skierowana do prac w Senacie. 

Źródło: Sejm

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także