Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Skala zmian nie jest adekwatna do oszczędności płatnika w budżecie na refundację

MedExpress Team

Katarzyna Wróblewska

Opublikowano 7 maja 2014 11:05

Skala zmian nie jest adekwatna do oszczędności płatnika w budżecie na refundację - Obrazek nagłówka
Pojawienie się na liście refundacyjnej nowych leków innowacyjnych oraz poszerzanie wskazań dla wcześniej refundowanych to dla pacjentów dobra wiadomość - ocenia INFARMA. Co budzi wątpliwości Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych?

logo_infarma

Pojawienie się na liście refundacyjnej nowych leków innowacyjnych oraz poszerzanie  wskazań dla wcześniej refundowanych to dla pacjentów dobra wiadomość - ocenia INFARMA. Co budzi wątpliwości Związku Pracodawców Innowacyjnych Firm Farmaceutycznych?

Według nowej listy refundacyjnej przedstawionej przez Ministerstwo Zdrowia, w zakresie leków refundowanych na rynku aptecznym  dodano ogółem 117 produktów, ale tylko 2 z nich to nowe innowacyjne leki.  W części szpitalnej listy dodany został 1 preparat innowacyjny - zawierający  pleriksafor. Ponadto rozszerzone zostały wskazania refundacyjne dla 5 substancji  znajdujących się już na liście.

Pojawienie się na liście refundacyjnej nowych leków innowacyjnych oraz poszerzanie  wskazań dla wcześniej refundowanych to dla pacjentów dobra wiadomość.  Jednak pomimo stopniowego zwiększenia dostępu do innowacyjnego leczenia, skala zmian wciąż nie jest adekwatna do oszczędności płatnika w budżecie na refundację. Z raportu firmy badawczej Sequence, który powstał na bazie analizy planów finansowych oraz faktycznych  wydatków NFZ na refundację nowych leków oraz rozszerzenia zakresu refundowanych wskazań wynika, że planowana kwota refundacji na 2013 rok była wyższa od rzeczywistych wydatków płatnika publicznego o 1,43 mld zł. Na oryginalne leki wprowadzone na listy refundacyjne oraz rozszerzenie wskazań płatnik przeznaczył w 2013 roku 134,3 mln złotych, co stanowi zaledwie 9,4 proc. środków zaoszczędzonych w budżecie refundacyjnym.

Dodatkowo budżet na refundację w Polsce, wyrażony jako % budżetu na świadczenia, spada z roku na rok. W 2011 roku odsetek środków przeznaczanych na refundację w całkowitym budżecie NFZ na świadczenia wynosił 18,7 proc. W 2012 roku było to 15,1 proc, a w 2013 już tylko 14,8 proc. Zdaniem INFARMY wydatki na refundację powinny stanowić 17 proc. sumy środków publicznych przeznaczonych na finansowanie świadczeń  gwarantowanych w planie finansowym NFZ – co jest zgodnie z intencją ustawodawcy. 

Źródło: Infarma

Czytaj także: Jak lekarze mogą bronić się przed krzywdzącymi komentarzami w Internecie?

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.