Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Stan zagrożenia epidemicznego będzie przedłużony? Decyzja niebawem

MedExpress Team

Piotr Wójcik

Opublikowano 22 marca 2023 08:25

Stan zagrożenia epidemicznego będzie przedłużony? Decyzja niebawem - Obrazek nagłówka
Fot. Jedrzej Nowicki/Agencja Gazeta
– W ostatnim tygodniu marca podejmiemy decyzję, co dalej ze stanem zagrożenia epidemicznego – powiedział wiceminister zdrowia Waldemar Kraska w programie Sedno Sprawy na antenie Radia Plus. Jeśli zapadnie decyzja o przedłużeniu, to najprawdopodobniej maksymalnie o trzy miesiące.

Liczba zakażeń koronawirusem spadła w porównaniu do ubiegłego tygodnia o około 17 proc. W ocenie wiceministra zdrowia jesteśmy już poza szczytem zachorowań. Tendencja spadkowa widoczna jest również w przypadku wirusa grypy. W tej chwili w Polsce nadal obowiązuje stan zagrożenia epidemicznego. Został przedłużony do końca marca i maksymalnie do końca miesiąca będzie wiadomo, czy w kwietniu również będzie utrzymany.

– Przez ostatnie trzy lata bywały momenty, kiedy trudno było przewidzieć, w którą stronę potoczy się rozwój epidemii. Teraz wydaje się, że jesteśmy już poza szczytem. W ostatnim tygodniu marca podejmiemy decyzję, co dalej ze stanem zagrożenia epidemicznego. Jeśli będzie przedłużony, to najprawdopodobniej o miesiąc, dwa lub trzy. Myślę, że maksymalnie do połowy roku – powiedział Waldemar Kraska.

Tymczasem nie została jeszcze podjęta decyzja w sprawie podawania piątej dawki szczepionki przeciw COVID-19. W tej sprawie nie ma również jeszcze jednoznacznej rekomendacji ze strony Europejskiej Agencji Leków.

– Jest natomiast rekomendacja, żeby osoby, które nie przyjęły dawki przypominającej preparatem zmodyfikowanym, przyjmowały tę szczepionkę. EMA skłania się do tego, żeby szczepionki przeciw COVID-19, podobnie jak te przeciw wirusowi grypy, były sezonowe. Przygotowują się do tego również firmy farmaceutyczne – powiedział wiceszef resortu zdrowia.

Waldemar Kraska dodał, że ministerstwo zdrowia będzie zachęcało do szczepień.

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.