Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

System korzyści istnieje

MedExpress Team

Iwona Schymalla

Opublikowano 15 października 2013 07:00

System korzyści istnieje - Obrazek nagłówka
Fot. MedExpress TV
O korzyściach płynących z zatrudniania osób z zaburzeniami psychicznymi z mec. Krystyną Urbańską rozmawia Iwona Schymalla, redaktor naczelna Medexpress.pl

O korzyściach płynących z zatrudniania osób z zaburzeniami psychicznymi z mec. Krystyną Urbańską rozmawia Iwona Schymalla, redaktor naczelna Medexpress.pl

Iwona Schymalla: Skoncentrujmy się na zatrudnianiu osób z zaburzeniami psychicznymi. Jaka jest w tej chwili ich sytuacja prawna?

Mec. Krystyna Urbańska: Ustawodawca przewiduje korzyści zarówno dla pracowników będących osobami niepełnosprawnymi, jak też dla pracodawców, którzy zatrudniają osoby niepełnosprawne z uwzględnieniem osób ze schorzeniami psychicznymi. System korzyści więc istnieje, są mechanizmy przewidujące przywileje dla pracodawców - to konkretne mechanizmy finansowe związane ze zwolnieniem chociażby z wpłat na PFRON czy z obniżeniem tych wpłat, też z możliwością uzyskania zwrotu poniesionych kosztów związanych np. z przystosowaniem stanowisk pracy dla takich pracowników – niemniej jednak wydaje mi się, że problemem jest niewystarczająca świadomość funkcjonujących rozwiązań prawnych i należałoby kłaść nacisk na rozwój świadomości pracodawców w kontekście rozwiązań, które na chwilę obecną przewiduje dla nich system prawny.

Powiedzmy może o tych korzyściach, które płynął dla pracodawcy z racji zatrudnienia osoby niepełnosprawnej z zaburzeniami psychicznymi.

Przykładowo zatrudnienie osoby ze schorzeniem psychicznym może skutkować obniżeniem wskaźnika, od którego uzależnione jest zwolnienie od wpłat na PFRON, poza tym możemy stosować obniżony wskaźnik w związku z obniżaniem takich wpłat z uwagi na to, że kooperujemy z przedsiębiorcą, który takich pracowników zatrudnia – to są takie podstawowe benefity przewidziane przez system.

Podobne artykuły

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także