Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie

Szczepionka Moderny najskuteczniejsza?

MedExpress Team

Medexpress

Opublikowano 20 września 2021 10:08

Szczepionka Moderny najskuteczniejsza? - Obrazek nagłówka
Fot. Getty Images/iStockphoto
Według badań przeprowadzonych przez amerykańską agencję CDC szczepionka firmy Moderna ma najwyższą skuteczność w ochronie przed hospitalizacją w przypadku zakażenia COVID-19.

Badanie zostało przeprowadzone na ponad 3600 osobach dorosłych w 21 placówkach w USA od marca do sierpnia bieżącego roku. Wykazało, że preparat stworzony przez firmę Moderna wykazuje skuteczność w ochronie przed hospitalizacją w ponad 93 procentach przypadków zakażenia koronawirusem. Naukowcy odkryli również, że ta szczepionka wytwarza większe poziomy przeciwciał po szczepieniu niż inne preparaty. Z badania wykluczono osoby z obniżoną odpornością, które są dużo bardziej narażone na ciężki przebieg choroby.

Nie oznacza to jednak, że inne szczepionki są nieskuteczne. Skuteczność zastrzyku Pfizer-BioNTech wynosi niewiele mniej, bo 88 procent. Raport pokazał również, że spada ona po 120 dniach, jednakże wciąż zapewnia silną ochronę przed hospitalizacją. Preparat Johnson & Johnson, który jest podawany w formie jednodawkowego zastrzyku, zmniejsza ryzyko hospitalizacji związanej z COVID-19 o 71 procent.

W ostatnich tygodniach CDC opublikowało szereg badań dotyczących skuteczności szczepionek w różnych grupach, m.in. lekarzy i pielęgniarek, ponieważ rząd USA przygotowuje się do wprowadzenia dodatkowych zastrzyków przynajmniej niektórym osobom dorosłym. Najnowszy raport ma na celu zapewnienie lepszego wglądu, które preparaty są najskuteczniejsze.

Chociaż skuteczność szczepionek była różna, badanie CDC wykazało, że wszystkie zatwierdzone przez FDA szczepionki nadal dobrze chronią przed hospitalizacją z powodu COVID-19.

Źródło: Politico

Podobne artykuły

Msolecka
Felieton Małgorzata Solecka

Zakupy covidowe. Coś tu pachnie

27 lutego 2024
iStock-1361760808
23 stycznia 2024

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także