Subskrybuj
Logo małe
Wyszukiwanie
banner

Szturm na poradnie. Apteki i odsyłają pacjentów po nowe recepty na bezpłatne leki

MedExpress Team

medexpress.pl

Opublikowano 8 września 2023 07:00

Szturm na poradnie. Apteki i odsyłają pacjentów po nowe recepty na bezpłatne leki - Obrazek nagłówka
Fot. Thinkstock/Getty Images
Czy o wydaniu przez aptekę bezpłatnego leku pacjentom powyżej 65. roku życia i do ukończenia 18 lat powinna decydować data wystawienia recepty, czy termin zgłoszenia się do apteki? Z takim pytaniem do Minister Zdrowia Katarzyny Sójki zwrócili się lekarze Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia. Odpowiedź w tej sprawie jest dla kluczowa, gdyż do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej masowo zgłaszają się pacjenci, którym apteki nie uznały wcześniej wystawionych recept na bezpłatne leki – wyjaśnia Bożena Janicka, prezes PPOZ.

Nowa lista leków refundowanych, obejmująca również bezpłatne leki dla seniorów powyżej 65. roku życia i młodzieży do ukończenia 18 lat obowiązuje od 1 września, a już teraz poradnie podstawowej opieki zdrowotnej są „szturmowane” przez pacjentów proszących o wystawienie nowych recept na zażywane leki, gdyż recepty wystawione w lipcu/sierpniu nie skutkują otrzymaniem leków bezpłatnie.

– W związku z zaistniałą sytuacją, która utrudnia z jednej strony sprawną pracę poradni, z drugiej – dezorientuje pacjentów zwróciliśmy się do Minister Zdrowia o konkretną odpowiedź na pytanie: „Czy wcześniej wystawione recepty są po 1 września honorowane w aptekach jako bezpłatne dla pacjentów 65 plus i do 18 roku życia”? Naszym zdaniem o wydaniu takiego leku powinna decydować data zgłoszenia się do apteki, a nie termin wystawienia recepty. To z pewnością eliminowałoby zaistniałe problemy – podkreśla prezes PPOZ.

Pismo PPOZ zostało skierowane również do Bartłomieja Chmielowca, Rzecznika Praw Pacjenta oraz Marcina Wiącka, Rzecznika Praw Obywatelskich.

Źródło: PPOZ

Podobne artykuły

Szukaj nowych pracowników

Dodaj ogłoszenie już za 4 zł dziennie*.

* 4 zł netto dziennie. Minimalny okres ekspozycji ogłoszenia to 30 dni.

Zobacz także